Στίβος

Ο Κίπλανγκατ έχασε τον δρόμο του, αλλά πήρε το χρυσό στον Μαραθώνιο!

Παρά το γεγονός ότι ο Κίπλανγκατ έχασε τον δρόμο του, στρίβοντας λάθος σε μια στροφή, κατέκτησε, τελικά, το χρυσό μετάλλιο στον Μαραθώνιο των Αγώνων της Κοινοπολιτείας.

Ο Βίκτορ Κίπλανγκατ από την Ουγκάντα έχασε προς στιγμήν τον δρόμο του, στρίβοντας λανθασμένα σε μία στροφή, αλλά τελικά, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον Μαραθώνιο, κατά την διάρκεια των Αγώνων της Κοινοπολιτείας, που φιλοξενούνται στο Μπέρμιγχαμ της Αγγλίας.

Μετά από περισσότερα από 40 χιλιόμετρα τρεξίματος στους δρόμους της αγγλικής πόλης, ο Κίπλανγκατ ξέφυγε από την πορεία του, αλλά είχε δημιουργήσει τόσο επιβλητικό προβάδισμα, που το λάθος δεν είχε ουσιαστικό αντίκτυπο.

Ο 22χρονος δρομέας έφτασε άνετα στη νίκη, καλύπτοντας τα 42.195 μέτρα της διαδρομής, σε δύο ώρες, 10 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα, αφήνοντας πίσω του κατά ένα λεπτό και 34 εκατοστά, τον Αλφόνς Σίμπου από την Τανζανία, ενώ το χάλκινο μετάλλιο, κατέκτησε ο Κενυάτης, Μάϊκλ Μούγκο Γκιτάε.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ