Στίβος

«Χρυσός» ο Κρίπα στα 10.000 μέτρα

Με εκπληκτικό σπριντ στα τελευταία μέτρα της κούρσας, ο Γεμανεμπερχάν Κρίπα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 10.000 μέτρα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου του Μονάχου.

Έκανε την αντεπίθεσή του και δικαίωσε τα προγνωστικά στα 10.000 μέτρα ο Γεμανεμπερχάν Κρίπα. Ο Ιταλός πρωταθλητής μεγάλων αποστάσεων κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην απόσταση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου του Μονάχου με χρόνο 27.46.13, ξεπερνώντας άνετα τελικά στα τελευταία μέτρα τον μέχρι τότε προπορευόμενο-έκπληξη, τον Νορβηγό Ζερέι Μεζνγκί, που τερμάτισε τελικά δεύτερος με 27.46.94 και νέο ατομικό ρεκόρ, με τον Κρίπα να γίνεται ο τέταρτος αθλητής από τη γειτονική χώρα που παίρνει την πρώτη θέση στο αγώνισμα στη διοργάνωση.

Τρίτος τερμάτισε ο Γάλλος Γιαν Σραμπ με 27.47.13, επίσης νέο ατομικό ρεκόρ.