Στίβος

Συνέχισε το σερί του ο Τσεπτεγκέι

Για τρίτη συνεχόμενη φορά, ο Τζόσουα Τσεπτεγκέι αναδείχθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής στα 10.000 μέτρα, αυτή τη φορά στη Βουδαπέστη.

Όπου 10.000 μέτρα ανδρών, «δεσπόζει» ο Τζόσουα Τσεπτεγκέι. Ο πρωταθλητής μεγάλων αποστάσεων από την Ουγκάντα τερμάτισε στην πρώτη θέση στον τελικό του αγωνίσματος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου της Βουδαπέστης με χρόνο 27.51.42 κι έφτασε τα τρία συνεχόμενα χρυσά μετάλλια στη διοργάνωση μετά το 2019 στην Ντόχα και πέρυσι στο Όρεγκον, γράφοντας ιστορία.

Ο Αφρικανός σταρ έλεγχε τον ρυθμό της κούρσας κι, όταν χρειάστηκε, έφυγε μπροστά και πήρε τη νίκη, σημειώνοντας την καλύτερη φετινή του επίδοση. Δεύτερος ήταν ο Κενυάτης Ντανιέλ Εμπένιο με 27.52.60 και τρίτος ο Αιθίοπας Σόλομον Μπαρέγκα με 27.52.72.