Στίβος

«Χάλκινος» ο Νυφαντόπουλος στην Αλγερία

Ο Γιάννης Νυφαντόπουλος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 100 μέτρα ανδρών στους Μεσογειακούς Αγώνες της Αλγερίας.

Ο Γιάννης Νυφαντόπουλος έγινε την Πέμπτη ο πρώτος Έλληνας αθλητής στίβου που κατέκτησε μετάλλιο στους Μεσογειακούς Αγώνες της Αλγερίας. Ο πρωταθλητής των σπριντ τερμάτισε τρίτος στον τελικό των 100 μέτρων με 10.28 και βελτίωσε και το ατομικό του ρεκόρ, το 10.30.

Ο αθλητής του Περικλή Χατζηαναστασίαδη έκανε πολύ καλή κούρσα, δεν έμεινε πίσω στην εκκίνηση και, μετά τα 80 μέτρα, κατάφερε να βρεθεί οριακά στην τρίτη θέση.

Νικητής στον αγώνα ήταν ο Τούρκος Αλί Χάρβεϊ με 10.15 και δεύτερος ο συμπατριώτης του, πρώην παγκόσμιος πρωταθλητής στα 200 μέτρα, Ραμίλ Γκουλίεφ, με 10.16.