Γενικά

Ο Ολυμπιακός 4-3 σετ τον Παναθηναϊκό, πήρε το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία

Ο Ολυμπιακός επικράτησε στη Βέροια με 4-3 στο ντέρμπι κορυφής του Παναθηναϊκού για την ένατη αγωνιστική της Α1 πινγκ πονγκ ανδρών και απέκτησε το πλεονέκτημα για την πρωτιά στην κανονική περίοδο.

Σε μία ακόμα υπέροχη «παράσταση» προς όφελος της επιτραπέζιας αντισφαίρισης, που αυτή τη φορά πρόσφεραν μόνο τοπ αθλητές της Εθνικής ομάδας ανδρών, ο Ολυμπιακός πήρε ρεβάνς απ τον Παναθηναϊκό, νικώντας τον 4-3 σετ, όσο είχε χάσει στον πρώτο γύρο και στην ισοβαθμία υπερτερεί λόγω σετ.

Ο θεαματικός και απολύτως ισορροπημένος αγώνας έγινε μπροστά σε περίπου 120 φιλάθλους και κράτησε τρεισήμισι ώρες.

Τέσσερις αγωνιστικές πριν το φινάλε, Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός είναι μαζί στην κορυφή με 19 βαθμούς, οι Πειραιώτες είναι 31-29 στα σετ των δύο αγώνων, ωστόσο τα μεταξύ τους αποτελέσματα δεν σχετίζονται με τα πλέι οφ κι απλά υπολογίζεται η βαθμολογική θέση (ο πρώτος της κανονικής διάρκειας θα συναντήσει τον τέταρτο κι ο δεύτερος τον τρίτο).

Ο Ολυμπιακός πέτυχε νίκη επί του Παναθηναϊκού και στην Α1 γυναικών, αύξησε γενικά το αήττητο, επικρατώντας και της δεύτερης ΑΕΚ κι ουσιαστικά έχει εξασφαλίσει την πρωτιά ήδη στην κανονική περίοδο.

Η Α1 ανδρών συνεχίστηκε με την ένατη και δέκατη αγωνιστική στο Φιλίππειο Γυμναστήριο και στο Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο του Γάλλου στο Ρέθυμνο.

Στη Βέροια, πέρα από το κλασικό ντέρμπι, είχε ενδιαφέρον ο αγώνας του ΑΟ Ταταύλα με τον ΟΕΑ Θεσσαλονίκης. Τα Ταταύλα στερήθηκαν τον Γεράσιμο Χατζηλυγερούδη που αρρώστησε, όμως κι η ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν είχε ξένους αθλητές στη σύνθεσή της κι έγινε αουτσάιντερ.

Τα Ταταύλα επικράτησαν με 4-1 σετ και, μάλιστα, στο σύνολο των σετ κάλυψαν το χάντικαπ που είχαν από την ήττα με το ίδιο σκορ από τους Θεσσαλονικείς στον πρώτο γύρο και ευνοούνται σε πιθανή ισοβαθμία στο τέλος.

Στα ματς της δέκατης αγωνιστικής, ο Ολυμπιακός κι ο Παναθηναϊκός επιβεβαίωσαν τον ρόλο του φαβορί, πάντως σε ατομικό επίπεδο είναι αξιοσημείωτη η νίκη του Παπαδημητρίου επί του Αγγελάκη με 3-1 σετ.

Κι αν Ταταύλα και ΟΕΑ Θεσσαλονίκης δεν αποφεύγουν τις θέσεις 5-8, τότε στο Ρέθυμνο έγιναν κρίσιμα παιχνίδια με φόντο τη διεκδίκηση των πλέι οφ 1-4. Κερδισμένο το Πέρα Αθηνών, που προχώρησε με δύο νίκες και μπήκε στην τετράδα, χαμένοι οι «οικοδεσπότες», οι οποίοι γνώρισαν δύο ήττες και βγήκαν από αυτή. Το μεσημέρι είχαν γνωρίσει οριακή ήττα από την ΑΕΚ, η οποία διατηρείται στην τρίτη θέση.

Αναλυτικά, η εξέλιξη του αγώνα Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 4-3:
Γιάννης Σγουρόπουλος-Παναγιώτης Γκιώνης 1-3 (11-7, 6-11, 8-11, 9-11)
Γιώργος Σταματούρος-Κωνσταντίνος Αγγελάκης 3-0 (11-7, 11-8, 11-1)
Τάσος Ρηνιώτης-Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος 1-3 (9-11, 11-6, 4-11, 1-11)
Σγουρόπουλος-Αγγελάκης 3-0 (11-6, 11-7, 11-7)
Ρηνιώτης-Γκιώνης 2-3 (11-6, 6-11, 7-11, 11-4, 9-11)
Σταματούρος-Κωνσταντινόπουλος 3-2 (3-11, 12-10, 11-6, 9-11, 11-3)
Σγουρόπουλος/Σταματούρος-Γκιώνης/Κωνσταντινόπουλος 3-1 (11-4, 12-14, 11-5, 11-9)

ΟΙ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΣΤΗΝ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ
Αναμετρήσεις ανάμεσα στα ιστορικά και κορυφαία αθλητικά σωματεία του Ολυμπιακού, του Παναθηναϊκού και της ΑΕΚ περιλάμβαναν η ένατη κι η δέκατη αγωνιστική και στην Α1 γυναικών στο ΣΕΦ. Απλά εκεί, τα αγωνιστικά δεδομένα είναι διαφορετικά κι ο Ολυμπιακός έδειξε ξανά την υπεροχή του.

Αρχικά, επιβλήθηκε της δεύτερης ΑΕΚ με 4-1, αργότερα νίκησε με το ίδιο σκορ και τον τρίτο Παναθηναϊκό και προχωρά ακάθεκτος προς τη μαθηματική εξασφάλιση της πρωτιάς στην κανονική διάρκεια.

Βαθμολογική σημασία για τις θέσεις 1-4 παρουσίαζε ο αγώνας της ΑΕΚ με το Πέρα. Ενισχυμένη και με τις δύο ξένες αθλήτριές της, η Ένωση είχε τον πρώτο λόγο και το επιβεβαίωσε με σκορ 4-1 σετ.

Το Πέρα έχασε κι από τον Παναθηναϊκό, όχι εύκολα, πάντως, καθώς η Τόλιου ξεπέρασε με 3-2 σετ την Κνέζεβιτς κι η Παρίδη στο τέλος με το ίδιο σκορ την Τσεκούρα.

Σημειώνουμε ότι μόνο οι ομάδες της πρώτης τετράδας είχαν δράση, καθώς έχουν αναβληθεί οι αγώνες που επρόκειτο να γίνουν στην Καβάλα με τον τοπικό ΑΣΕΑ, τον ΓΑΟ Πειραιά, τις Σάρισες Φλώρινας και τη ΧΑΝΘ.