Γενικά

Για τις θέσεις 5-6 η Κοντοπούλου στους Μεσογειακούς U15 πινγκ πονγκ, για 9-10 ο Κοσμάς

Δύο προκρίσεις στο κυρίως ταμπλό στις τρεις συμμετοχές είναι ο πρώτος θετικός απολογισμός για την ελληνική ομάδα στο ατομικό του Μεσογειακού Πρωταθλήματος πινγκ πονγκ Under 15 του Ρίμινι.

Η Μαύρα Κοντοπούλου και ο Γιώργος Κοσμάς πέρασαν επιτυχώς τα προκριματικά γκρουπ του Μεσογειακού Πρωταθλήματος πινγκ πονγκ Under 15 στο Ρίμινι και το απόγευμα της Δευτέρας ηττήθηκαν στον πρώτο γύρο.

Το απλό κορασίδων είχε ταμπλό των «8» και το απλό παίδων των «16». Αργότερα, προχώρησαν με νίκες κι, έτσι, την Τρίτη, στην τελευταία μέρα των αγώνων, η Κοντοπούλου θ’ αγωνιστεί για τις θέσεις 5-6 και ο Κοσμάς για τις 9-10.

Ο Γιάννης Αναστασιάδης έμεινε στις λεπτομέρειες έξω από το κυρίως ταμπλό, ως τρίτος στον όμιλό του και θα κλείσει την παρουσία του στο αγώνισμα παίζοντας για τις θέσεις 19-20.

Για όλα τα παιδιά, πάντως, το έργο ήταν δύσκολο από τα γκρουπ, εφόσον δεν είχαν βαθμούς αξιολόγησης από τους διεθνείς πίνακες.

Στο απλό κοριτσιών, έγιναν τέσσερα γκρουπ των τεσσάρων. Η Κοντοπούλου αγωνίστηκε στο δεύτερο γκρουπ και στο ξεκίνημα έχασε από την Ισραηλινή Ελινόρ Νταβίντοφ (επικεφαλής) με 3-0 σετ (4-11, 3-11, 4-11).

Ανέβασε άμεσα την απόδοσή της, όμως, και με δύο νίκες πήρε τη δεύτερη θέση και την πρόκριση. Κατέβαλε την Κοσοβάρα Τάιμπε Ρούλι με 3-0 σετ (11-9, 11-3, 11-6) και τη Σοφία Επίσκοπο από το Σαν Μαρίνο με το ίδιο σκορ (11-6, 11-3, 11-5).

Οι δύο πρώτες θέσεις από το κάθε γκρουπ οδήγησαν στην οκτάδα κι εκεί η αθλήτρια από την Επιτραπέζια Αντισφαίριση Ταύρου ηττήθηκε δύσκολα με 3-1 σετ από την Τουρκάλα Ισέλ Μπιλγίκ Αϊσέ (12-10, 6-11, 10-12, 8-11). Πήγε σε ματς κατάταξης για τις θέσεις 5-8, ξεπέρασε με 3-2 σετ το υψηλό εμπόδιο της Ιζαμπέλα Κοβάτσοβσκα από τη Βόρεια Μακεδονία και τελειώνει την Τρίτη, διεκδικώντας την τιμητική πέμπτη θέση.

Στο απλό αγοριών σχηματίστηκαν οκτώ γκρουπ. Ο Κοσμάς ήταν ξανά σε καλή μέρα και πέρασε από το πέμπτο γκρουπ ως δεύτερος. Στην αρχή πέτυχε νίκη-«κλειδί» απέναντι στον Ιταλό επικεφαλής Νταβίντ Σιμόν με 3-1 σετ (9-11, 11-9, 12-10, 11-9). Μετά, έχασε δύσκολα από τον Γάλλο Ραφαέλ Ρουσό με 3-0 σετ (11-13, 10-12, 7-11) και στο τέλος επιβλήθηκε του Κοσοβάρου Άνες Μπεχλούλι, επίσης, με 3-0 σετ (11-4, 11-8, 11-6).

Στο ταμπλό των «16» κληρώθηκε με τον πρώτο Πορτογάλο, τον Τιάγκο Ολέρο. Πήρε το προβάδισμα, αλλά έχασε οριακά τα δύο επόμενα σετ και τελικά τον αγώνα με 3-1 σετ (11-8, 8-11, 9-11, 3-11). Συνέχισε στις θέσεις κατάταξης 9-16 και νίκησε εύκολα τον Λούκα Στόιτσεφ από τη Β. Μακεδονία με 3-0 σετ. Αργότερα, ξεπέρασε και τον Ιταλό Όλιβερ Μανκόφσκι με 3-0 και την Τρίτη θα παίξει για τις θέσεις 9-10.

Ο Αναστασιάδης βρέθηκε στο τέταρτο γκρουπ. Κυνήγησε με όλες του τις δυνάμεις την πρόκριση, όμως έμεινε στην τρίτη θέση κι εκτός ταμπλό. Στο πρώτο ματς, που αποδείχτηκε πολύ κρίσιμο, λύγισε στα πέντε σετ από τον Λούκα Στόιτσεφ από τη Β. Μακεδονία 2-3 σετ (13-11, 10-12, 8-11, 13-11, 3-11).

Στη δεύτερη αγωνιστική, νίκησε τον Πορτογάλο Λούκας Αντάο με 3-0 σετ (11-7, 11-5, 11-6) και στην τρίτη αγωνιστική κάμφθηκε από τον Ισπανό Αλεχάντρο Βίβο (επικεφαλής, που πήρε αήττητος την πρωτιά), επίσης, δύσκολα με 3-1 σετ (11-5, 8-11, 9-11, 13-15).

Ο Θεσσαλονικιός αθλητής πέρασε στο λεγόμενο ταμπλό «παρηγοριάς» (consolation) και είχε bye στον πρώτο γύρο. Στη συνέχεια, νίκησε τον Αλεξάντερ Γιακιμόβσκι από τη Β. Μακεδονία με 3-0 σετ και ηττήθηκε στα ημιτελικά του ταμπλό από τον Ιταλό Νταβίντ Σιμόν με 3-1 σετ.

Έτσι, κλείνει την προσπάθειά του στο απλό την Τρίτη, αγωνιζόμενος για τις θέσεις 19-20.