Γενικά

Παγκόσμιος πρωταθλητής ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης στο ατομικό BC3

Πρωταθλητής κόσμου στην κατηγορία BC3 στέφθηκε στο Λίβερπουλ ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης.

Ο κάτοχος τεσσάρων μεταλλίων σε Παραολυμπιακούς Αγώνες (Πεκίνο, Λονδίνο, Ρίο), με Sports Assistant την Κατερίνα Πατρώνη, στον τελικό του ατομικού, νίκησε 6-5 τον Νοτιοκορεάτη Βον-Χο Γεόνγκ και κατέκτησε πανηγυρικά την πρώτη θέση.

Ο Πολυχρονίδης, που είναι Νο-1 στην παγκόσμια κατάταξη της κατηγορίας ΒC3, προκρίθηκε στον τελικό μετά τη νίκη 8-0 επί του Αυστραλού Ντάνιελ Μίκελ στα ημιτελικά.

Αυτό είναι το δεύτερο μετάλλιο του Πολυχρονίδη σε μεγάλη διοργάνωση και επί βρετανικού εδάφους, αφού να θυμίσουμε ότι στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου πριν από έξι χρόνια, ήταν χρυσός στα ζευγάρια BC3 (μαζί με τους Πανανό και Κορδαλή).

Στην ίδια κατηγορία, η Άννα Ντέντα ήταν δέκατη, ενώ στην BC1 οι Χρήστος Κυπριώτης και Παναγιώτης Σουλάνης κατέλαβαν την ένατη και τη 14η θέση αντίστοιχα.

18. Νίκο Βασίλη

Καλές επιδόσεις, αλλά χωρίς ελληνικό μετάλλιο η τρίτη μέρα στο Ευρωπαϊκό κολύμβησης
Χωρίς μετάλλιο, αλλά με καλές επιδόσεις, κύλησε για τα ελληνικά χρώματα, η τρίτη ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κολύμβησης που φιλοξενείται στο Δουβλίνο.

Ο Γεράσιμος Λιγνός ήταν τέταρτος στα 200μ. μικτής ατομική SM13 με χρόνο 2:19.81. Στον πρωϊνό προκριματικό, ήταν δεύτερος στην πρώτη σειρά με 2:20.57, ενώ η Ευαγγελία Χιώτη ήταν πέμπτη στον τελικό των 200μ. μικτής ατομικής SM13, με επίδοση 2:42.37.

Ο Χαράλαμπος Ταϊγανίδης κατέλαβε την έκτη θέση στον τελικό των 50μ. ελεύθερο S12. Η επίδοσή του ήταν 25.14, ενώ ήταν τρίτος στη δεύτερη προκριματική σειρά με 25.33. Έκτος στα 50μ. πρόσθιο SB3 κατετάγη ο Γιάννης Κωστάκης με χρόνο 1:04.53. Ο Έλληνας πρωταθλητής στον πρωϊνό προκριματικό ήταν τρίτος στην πρώτη σειρά με 1:06.41.

Στα 100μ. πρόσθιο SB4 ο Κωνσταντίνος Καραούζας ήταν έκτος στον τελικό με 2:03.12, ενώ ο Ηλίας Αρκουδέας κατετάγη έβδομος με 2:06.17. Στα προκριματικά, ο Καραούζας ήταν τρίτος στην πρώτη σειρά με 2:00.97, ενώ τέταρτος στην ίδια σειρά ήταν ο Αρκουδέας με 2:10.82.

Στα 100μ. πρόσθιο SB5 η Μαρία Τσάκωνα ήταν τέταρτη στην πρώτη προκριματική σειρά με 2:36.14. Στην τελική κατάταξη κατέλαβε την 9η θέση.

Τέλος, ο Γιώργος Σφαλτός ακυρώθηκε στον πρωϊνό προκριματικό των 100μ. πρόσθιο SB5, ενώ η Μαρία Γκουργολίτσα ακυρώθηκε στον τελικό των 50μ. πρόσθιο SB3. Στον πρωϊνό προκριματικό ήταν τέταρτη στη δεύτερη σειρά με 1:41.84.