Στίβος

Επτά νίκες για τον Κώστα Νάκο του Ολυμπιακού στα 400μ. με εμπόδια

Με χρόνο 51.94, ο Κώστας Νάκος του Ολυμπιακού, αναδείχθηκε ο κορυφαίος στα 400μ. με εμπόδια στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου!

Ο Κώστας Νάκος (ΟΣΦΠ) παρότι προέρχεται από δύσκολη χρονιά στη διάρκεια της οποίας έμεινε πίσω, λόγω τραυματισμών, κατάφερε στον κορυφαίο εθνικό πρωτάθλημα να πετύχει το στόχο του. Ο αθλητής τερμάτισε πρώτος στα 400 μ. εμπ. με 51.94 και έφτασε στις επτά νίκες στο πρωτάθλημα. Ο Νάκος έκανε σήμερα μόλις την τρίτη του κούρσα στη σεζόν. Δεύτερος στο αγώνισμα ήταν ο Δημήτρης Λεβαντίνος (ΓΣ Κερατσινίου) με 52.21 και τρίτος ο Σαράντης Σαραντινός (Πήγασος Ηρακλείου) με 53.16.

«Από την πίεση που είχα πονούσε το κεφάλι μου. Έβαλα ένα στοπ σε όλους αυτούς που μιλούσαν αρνητικά για μένα. Αλλά δεν ξέρουν πως αντιδρά η καρδιά ενός πρωταθλητή. Εννοείται πως δεν με ενδιέφερε η επίδοση. Ήταν η 7η νίκη μου αλλά πολύ καλύτερη ψυχολογικά από την περσυνή»,, είπε ο μεγάλος νικητής.