Στίβος

Άκοπα πρώτοι Καραλής, Τζένκο: Όσα έγιναν στην πρώτη μέρα του Πανελληνίου

Δείτε όλα όσα έγιναν στην πρώτη μέρα του Πανελληνίου πρωταθλήματος στον Βόλο.

Με σπουδαίες αναμετρήσεις ολοκληρώθηκε η πρώτη μέρα του Πανελληνίου πρωταθλήματος στίβου στον Βόλο.

Πρωταθλητής στο επί κοντώ αναδείχτηκε ο Εμμανουήλ Καραλής σε έναν αγώνα που έμεινε στα χαμηλά (5.50). Στη δεύτερη θέση ήταν ο Γιάννης Ρίζος που ξεπέρασε τα 5,10 μ. και το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Πέτρος Χατζίου με 5,00 μέτρα.

Η Ελίνα Τζένκο πήρε άκοπα το χρυσό στον ακοντισμό με βολή στα 58.50μ. Το ασημένιο μετάλλιο πήρε η Θεοδώρα Αραμπατζή έχοντας καλύτερη βολή στα 51,62 μέτρα, με την Αφροδίτη Μανιού να ακολουθεί με 47,86 μέτρα.

Ο Μιχάλης Αναστασάκης αναδείχτηκε πρωταθλητής Ελλάδας στη σφυροβολία, πετυχαίνοντας βολή στα 74.21 στην Τρίτη του προσπάθεια. Στη δεύτερη θέση έμεινε ο περσινός πρωταθλητής Χρήστος Φραντζεσκάκης (72.72) και ακολούθησε ο Κώστας Ζάλτος (72.26).

Τη 15η νίκη του σε πανελλήνιο πρωτάθλημα πήρε στα 110μ. εμπ. ο Κώστας Δουβαλίδης, ο οποίος έκανε φετινό ρεκόρ με 13.61 στον τελικό. Πίσω του έμεινε ο Γιάννης Καμαρινός με 14.07 και τρίτος βγήκε ο Άγγελος Ανδρεόγλου με 14.12.

Η Ελισάβετ Πεσιρίδου πήρε την ένατη θέση νίκη της σε Πανελλήνιο, τερματίζοντας σε 13.05 στα 100μ.εμπ. Στη δεύτερη θέση ακολούθησε η Αναΐς Καραγιάννη (13.27) και στην τρίτη η Σοφία Ιωσηφίδου (13.70).

Μια ακόμα μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε στα 100μ. ο Γιάννης Νυφαντόπουλος, ο οποίος τερμάτισε σε 10.15, όμως ο άνεμος ήταν πάνω από το επιτρεπτό όριο. Πίσω του τερμάτισε ο Παναγιώτης Τριβυζάς με 10.31 και στην τρίτη θέση ο Λάμπρος Βολίκας με 10.32.

Την πρώτη της νίκη σε Πανελλήνιο πρωτάθλημα πήρε η Άρτεμις Αναστασίου στα 100μ. με επίδοση 11.41μ. Ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Δήμητρα Τσουκαλά με 11.44 και χάλκινο η Ραφαέλα Σπανουδάκη με 11.49μ.

Χρυσό με νέο ατομικό ρεκόρ πήρε στα 400μ ο Πέτρος Παπαγιάννης, με 47.65 και άφησε πίσω του τον Γιώργο Λαμπρόπουλο (48.46) και τον Κώστα Σαραντόπουλο (48.69). Η Δέσποινα Μούρτα πήρε το χρυσό στοπ αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών με χρόνο 53.98. Ακολούθησε η Κορίνα Πολίτη (54.63) και η Ανδριάνα Φέρρα (54.63).

Τρομερή επίδοση πέτυχε στο τριπλούν ο Ανδρέας Πανταζής, ο οποίος πήρε τη νίκη με άλμα στα 17.19. Το ασημένιο μετάλλιο πήρε ο Δημήτρης Τσιάμης με 16.82μ. και το χάλκινο ο Νικόλας Ανδρικόπουλος με 16.18μ.

Η Παναγιώτα Δόση πήρε τον τίτλο στο ύψος με καλύτερο άλμα στα 1.88μ. βελτιώνοντας το ατομικό της ρεκόρ και δείχνοντας σε εξαιρετική κατάσταση ενόψει του Ευρωπαϊκού Κ23. Η Δέσποινα Μαλταμπέ πήρε τη δεύτερη θέση με 1.83μ. και η Τατιάνα Γκούσιν την τρίτη με 1.81μ.

Ο Οδυσσέας Μουζενίδης βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ και πήρε την πρώτη του νίκη στη σφαιροβολία με βολή στα 19.98. Δεύτερος με 19,24 μ. ήταν ο Τάσος Λατιφλάρι και τρίτος ο Κώστας Γεννίκης με 17,65 μέτρα.

Η Οξάνα Κορένεβα υπερασπίστηκε τον τίτλο της στο τριπλούν με 13.92μ. Η Σπυριδούλα Καρύδη ήταν δεύτερη με 13.55 και η Κριστίνα Αλβερτσιάν τρίτη με 13.18.

Την πέμπτη της νίκη σε Πανελλήνιο πήρε στα 3.000μ.στιπλ η Ισαβέλλα Κουτσαχείλη με 10.17.91. Πίσω της άφησε τη Νικολέτα Ραφαηλάκη (10.20.79) και τη Βασιλική Καλλιμογιάννη (10.21.51).

Στους άνδρες την πρώτη του νίκη σε Πανελλήνιο πρωτάθλημα πήρε ο Νέστορος Κολιός με 9.03.63 με τον Γιώργο Σταμούλη να ακολουθεί με 9.09.05 και τον Γιώργο Μίνο (ΟΣΦΠ) να παίρνει το χάλκινο μετάλλιο με 9.19.30.

Στη δισκοβολία η Αρετή Φιλιππίδου πήρε το χρυσό με 53.77μ. και ακολούθησαν οι Σοφία Κεσσίδη (49.47) και Ιωάννα Αραμπατζή (48.56).

Στα 1.500μ. των γυναικών νικήτρια ήταν η Μέλισσα Αναστασάκηςμε 4.26.73 και ακολούθησε η Ντενίσα Μπάλλα με 4:27.29. Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στην Ηλιάνα με 4:31.19.

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών νικητής αναδείχθηκε ο Πέτρος Παπαϊωάννου με 3:51.92 και ακολούθησαν οι Παναγιώτης Πετρουλάκης και Θανάσης Λιγώνης με 3:52.50 και 3:54.27, αντίστοιχα.