Στίβος

Πήρε αυτό που του έλειπε ο Ταμπέρι

Ο Τζιανμάρκο Ταμπέρι κέρδισε το χρυσό μετάλλιο που του έλειπε στο ύψος, κατακτώντας την πρώτη θέση στον τελικό του αγωνίσματος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου της Βουδαπέστης.

Πήρε το χρυσό μετάλλιο που έλειπε από τη συλλογή του στο ύψος ο Τζιανμάρκο Ταμπέρι στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου της Βουδαπέστης. Ο Ιταλός πρωταθλητής ξεπέρασε τα 2,36 με την πρώτη του προσπάθεια στον τελικό του αγωνίσματος στην ουγγρική πρωτεύουσα, ισοφάρισε την καλύτερη φετινή επίδοση στον κόσμο, έχοντας αποτύχει μόνο σε ένα άλμα στα 2,25, τα οποία πέρασε με τη δεύτερη προσπάθεια, κι έχοντας απόλυτη επιτυχία στα 2,29 και στα 2,33, αλλά αποτυγχάνοντας, στη συνέχεια, στα 2,38 και στα 2,40.

Έτσι, άφησε στην… ισοβαθμία δεύτερο τον Αμερικανό Τζουβόν Χάρισον, ο οποίος ξεπέρασε με τη δεύτερη τα 2,36 κι έχασε στο τσακ την πρώτη θέση, παίρνοντας το ασημένιο μετάλλιο. Τρίτος ήταν ο δυο φορές σερί παγκόσμιος πρωταθλητής, ο Μουτάζ Μπαρσίμ από το Κατάρ, με 2,33, έχοντας και τρεις αποτυχημένες προσπάθειες στα 2,36.