Στίβος

Πιτσάρδο πάσης… διοργάνωσης στο τριπλούν

Μετά το χρυσό στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο και το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου του Όρεγκον, ο Πέδρο Πιτσάρδο κατέκτησε το χρυσό στο τριπλούν και στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου του Μονάχου.

Ξανά στην κορυφή του τριπλούν ο Πέδρο Πιτσάρδο. Ο «χρυσός» Ολυμπιονίκης και παγκόσμιος πρωταθλητής πήρε την πρώτη θέση στο αγώνισμα και στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου του Μονάχου. Ο Πορτογάλος σταρ είχε άλμα στα 17.50 στη δεύτερη προσπάθεια του και δεν κοίταξε ποτέ πίσω, αφήνοντας τους υπόλοιπους αθλητές να «σφάζονται» για τα δύο άλλα μετάλλια.

Τελικά, ο Ιταλός Αντρέα Νταλαβάλε πήρε τη δεύτερη θέση με 17.06 στην τέταρτη προσπάθεια τους και ο Γάλλος Ζαν-Μαρκ Ποντβιάν την τρίτη θέση με 16.94 στην τρίτη του προσπάθεια.