Πόλο

«Ερυθρόλευκο» βήμα τίτλου

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στον πρώτο τελικό της Α1 πόλο ανδρών. Ο κυριάρχος των τελευταίων χρόνων μετά από ένα συγκλονιστικό αγώνα επικράτησε του Κυπελλούχου Εθνικού με 17-16 στη διαδικασία των πέναλτι στο Εθνικό κολυμβητήριο Πειραιά και έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του τίτλου του Πρωταθλητή. Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν εκ νέου την Παρασκευή 6/5.

Το σκορ του κανονικού αγώνα ήταν 6-6 ενώ της παράτασης 8-8. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι, όπου η ομάδα του Ολυμπιακού ήταν αυτή που έδειξε πιο ψύχραιμη και νίκησε τον "αυτοκράτορα" του ελληνικού πόλο με 17-16. Με τη νίκη αυτή οι "ερυθρόλευκοι" πήραν προβάδισμα για την κατάκτηση του τροπαίου για 7η συνεχή χρονιά.

Τα εννιάλεπτα: 1-0, 0-1, 3-3, 2-2 (κ.α.), 1-1 (α' 3λεπτο παράταση), 1-1 (β' 3λεπτο παράταση.), 8-9 (πέναλτι)

Τα γκολ:

ΕΘΝΙΚΟΣ: Βλοντάκης (2), Μυλωνάκης (2), Κοκκινάκης, Χατζηκυριακάκης, Μάζης, Στελλάτος
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Χατζηθεοδώρου (3), Θεοδωρόπουλος (3), Θωμάκος (2)

Επιμέλεια: Χριστίνα Σγούρα