Πόλο

Βήμα τίτλου για τον Εθνικό

Το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος στο πόλο έκανε ο Εθνικός που επικράτησε στην παράταση του Ολυμπιακού με 12-10 (κανονικός αγώνας 10-10) στο κολυμβητήριο του Πειραιά. Στον πρώτο τελικό των πλέι οφ τυπικά γηπεδούχοι ήταν οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι παρόλο που έχαναν με 10-6 στις αρχές της τελευταίας περιόδου, ισοφάρισαν, αλλά δεν μπόρεσαν να σκοράρουν στην παράταση, μολονότι έπαιξαν για 4 λεπτά με παίκτη παραπάνω, λόγω αποβολής του Στελλάτου στο τέλος του κανονικού αγώνα. Η συνέχεια της σειράς θα δοθεί στο ίδιο κολυμβητήριο την Κυριακή, αυτή τη φορά με τυπικά γηπεδούχους τους «κυανόλευκους», ενώ ο τίτλος θα κριθεί στις τρεις νίκες. Για την 3η θέση ο Πανιώνιος επιβλήθηκε με 12-4 των Χανίων στη σειρά των «μικρών» τελικών και χρειάζεται ακόμη μια νίκη. Το δεύτερο ματς θα γίνει την Κυριακή στα Χανιά και, αν χρειαστεί τρίτος αγώνας, αυτός θα διεξαχθεί την Τρίτη στη Νέα Σμύρνη.

Στο κατάμεστο κολυμβητήριο του Πειραιά μεταξύ των θεατών και 150 φίλοι του Εθνικού έγινε ένας συγκλονιστικός αγώνας, ανάλογος της ιστορίας των δύο συλλόγων. Ο Ολυμπιακός μπορεί να πήρε γρήγορο το προβάδισμα 2-0 με τους Χατζηθεοδώρου και Ντόσκας, όμως οι παίκτες του Μάκη Βολτυράκη απάντησαν με ένα εντυπωσιακό σερί 4-0 (από δύο γκολ Μάζης και Σμιθ) και πήραν τον έλεγχο της αναμέτρησης. Με τον Νικήτα Κόχειλα να προσφέρει πολύτιμες λύσεις με δύο γκολ, οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν 5-5 στο ημίχρονο. Όμως, το 3ο οκτάλεπτο ήταν καταστροφικό για αυτούς, αφού ο Εθνικός βελτίωσε κατακόρυφα την άμυνά του και οι «κυανόλευκοι» βρέθηκαν να προηγούνται 10-6, περίπου 6 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα.

Σε αυτό το σημείο ξεκίνησε η αντεπίθεση των γηπεδούχων. Ο Χατζηθεοδώρου με μακρινό σουτ έδωσε το έναυσμα και ο Νίκιτς μείωσε στα δύο γκολ, ενώ ο Χατζηκυριακάκης έπαιρνε πρόωρα την άγουσα για τα αποδυτήρια, αφού αποβλήθηκε από τους διαιτητές. Ο Ντόσκας 1΄10΄΄΄ πριν το τέλος μείωσε σε 10-9, ο Εθνικός έχασε την επίθεση και στα 16.7΄΄ έγινε η φάση που σημάδεψε τον αγώνα. Ο Στελλάτος, μετά από μία σκληρή μονομαχία με τον Σχίζα τον γρονθοκόπησε και οι διαιτητές καταλόγισαν πέναλτι, αποβάλλοντας τον παίκτη των φιλοξενούμενων, οι οποίοι υποχρεώθηκαν να αγωνιστούν για τέσσερα λεπτά με παίκτη λιγότερο. Ο Χατζηθεοδώρου ευστόχησε στο πέναλτι και έστειλε το ματς στην παράταση, όπου όλα έδειχναν ότι η πλάστιγγα θα έγερνε προς την πλευρά των πρωταθλητών.

Όμως, ο Εθνικός άντεξε με παίκτη λιγότερο χωρίς να δεχθεί γκολ! Με τις προσπάθειες των παικτών του Βαγγέλη Πάτερου να πετύχουν τέρμα και να εκμεταλλευτούν τον παίκτη παραπάνω, το τετράλεπτο της αποβολής ολοκληρώθηκε και οι φιλοξενούμενοι έδωσαν τη... χαριστική βολή. Ο Μυλωνάκης δύο λεπτά πριν το τέλος έκανε το 11-10 με σουτ απ΄έξω και στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Αντώνης Βλοντάκης από θέση φουνταριστού «σφράγισε» την ηρωική νίκη των «κυανόλευκων», διαμορφώνοντας το τελικό 12-10.

Ολυμπιακός-Εθνικός 10-12 (παρ.)

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 3-4, 1-4, 4-1

Τα τρίλεπτα της παράτασης: 0-0, 0-2

Πανιώνιος-Χανιά 12-4

Τα οκτάλεπτα: 4-1, 3-0, 3-2, 2-1.

Τα γκολ:

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Μοιράλης 3, Μουρίκης Κ. 2, Αναστασιάδης, Λούδης, Τζαμαντάκης, Παπαδόγκωνας, Αφρουδάκης, Κουτσογιάννης, Μουρίκης Θ.

ΧΑΝΙΑ: Βιζυράκης 2, Κρέτσκοβιτς 2

Επιμέλεια: Πένυ Ροντογιάννη