Πόλο

Επιστροφή στο θρόνο

Ο «Αυτοκράτορας» του πόλο Εθνικός επέστρεψε στο θρόνο ύστερα από «ξηρασία» 12 ετών. Σε ένα συγκλονιστικό τελικό, οι δύο κορυφαίες ομάδες του ελληνικού πόλο απέδειξαν τη μεγάλη τους κλάση, με τον Εθνικό να παίρνει στην παράταση (6-6 κ.α) τη νίκη με 7-6 από τον επί 7 συνεχόμενα χρόνια πρωταθλητή Ολυμπιακό και παράλληλα να κατακτά τον τίτλο. Η ατμόσφαιρα στο κλειστό κολυμβητήριο του Πειραιά ήταν «εκρηκτική» με τους οπαδούς των «ερυθρολεύκων» να χειροκροτούν αμφότερες τις δύο ιστορικές ομάδες. Μοιραίος παίκτης για την ομάδα του Βαγγέλη Πάτερου, ο Θεοδωρόπουλος που έχασε την ευκαιρία (πέναλτι) στην εκπνοή της παράτασης να ισοφαρίσει για την ομάδα του και να οδηγήσει την αναμέτρηση στη διαδικασία των πέναλτι. Από την άλλη πλευρά, κορυφαίος παίκτης των νυν πρωταθλητών Ελλάδας χρήζεται αναμφίβολλα ο Μάριος Χατζηκυριακάκης που με δικό του γκολ έκανε το 5-5 στην κανονική περίοδο και στη συνέχεια πέτυχε και το νικητήριο γκολ.

Μπορεί να χαρακτηριστεί ως ο καλύτερος τελικός υδατοσφαίρισης των τελευταίων χρόνων. Όχι μέσα στην πισίνα αλλά κυρίως τις κατάμεστες κερκίδες του «Παπαστράτειου». Η συμπεριφορά των φιλάθλων ήταν άψογη ενώ δεν δημιουργήθηκε απολύτως καμία φασαρία μετάξυ των οπαδών του Ολυμπιακού που κατέκλεισαν το κολυμβητήριο και τους λιγοστούς οπαδούς του Εθνικού (περίπου 150).

Στον αγωνιστικό τομέα, αμφότερες οι ομάδες «δίψαγαν» για τον τίτλο με την ομάδα του Μάκη Βολτυράκη να είναι πλήρης και την ομάδα του Βαγγέλη Πάτερου να δείχνει σαφώς επηρεασμένη από την απουσία του Θωμάκου ο οποίος δεν κατάφερε να δώσει το «παρών» στον τελικό και να βοηθήσει την ομάδα του.

Και οι δύο προπονητές στηρίχτηκαν στην άμυνα και για αυτό το λόγο το σκορ κυμάνθηκε σε χαμηλά επίπεδα. Σχίζας και Χατζηθεοδώρου έδιναν «μάχες» με το Βλοντάκη και σε κάποια στιγμή του αγώνα τα πνεύματα οξύνθηκαν. Στο τέλος του πρώτου 8λέπτου ο Μάζης ισοφάρισε σε 2-2 για τον Εθνικό με πέναλτι.

Κάπως, έτσι, «βάδισε» και το δεύτερο 8άλεπτο με τον Εθνικό να παίρνει «κεφάλι» στο σκορ και τους «ερυθρόλευκους» να «απαντούν» με τον Χατζηθεοδώρου σε 4-3, βάζοντας «φωτιά» στην αναμέτρηση και στις κερκίδες.

Ο Ολυμπιακός στο τρίτο 8άλεπτο ήταν καλύτερος και σταμάτησε τα επιθετικά ατού του Εθνικού. Γι’αυτό το λόγο, στα τελευταία λεπτά με δυο γκολ του Χατζηθεοδώρου, η ομάδα του Βαγγέλη Πάτερου πήρε το προβάδισμα με 5-4.

Η συνέχεια δεν ήταν η αναμενόμενη για τους «τυπικά» γηπεδούχους στο τελευταίο 8λεπτο, οι οποίοι χαλάρωσαν αρκετά στην άμυνα και έδωσαν ευκαιρία για αντεπίθεση στην ομάδα του Μάκη Βολτυράκη. Ο Χατζηκυριακάκης έκανε το 5-5 και η ψυχολογιά των φιλοξενουμένων ανέβηκε κατακόρυφα. Ο Χατζηθεοδώρου έκανε το 6-5 για τους «ερυθρόλευκους» αλλά η «απάντηση» ήταν άμεση για τον Εθνικό με τον Μυλωνάκη να ισοφαρίζει 1 λεπτό πριν το τέλος. Έτσι, με το σκορ 6-6 ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Στα πρώτα λεπτά της παράτασης δεν υπήρξε τέρμα αφού οι άμυνες ήταν πολύ κλειστές. Όμως, δύο λεπτά πριν από το φινάλε της παράτασης ο Χατζηκυριακάκης πέτυχε το «χρυσό» γκολ στέλνοντας την ομάδα του στον έβδομο ουρανό. Ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει αφού 5 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του δραματικού –όπως εξελίχθηκε- τελικού, ο Θεοδωρόπουλος εκτέλεσε πέναλτι που όμως ο Καραμπέτσος απέκρουσε. Η «αυτοκρατορία» ξανά στο θρόνο της… και το μόνο σίγουρο είναι ότι το ελληνικό πόλο έχει ανεβάσει κατακόρυφα τον πήχυ.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 1-2, 2-0, 1-2

Παράταση: 0-0, 0-1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Νίκιτς 1, Θεοδωρόπουλος 1, Χατζηθεοδώρου 4

ΕΘΝΙΚΟΣ: Βλοντάκης 1, Μάζης 2, Σμιθ 1, Χατζηκυριακάκης 2, Μυλωνάκης 1.