Πόλο

Σταμάτησε τον Ολυμπιακό και… ελπίζει η Βουλιαγμένη

Η Βουλιαγμένη επικράτησε 9-8 του Ολυμπιακού και μείωσε σε 2-1 τη σειρά των τελικών της Α1 πόλο ανδρών, μένοντας ζωντανή για τον τίτλο.

Ζωντανή για τον τίτλο έμεινε η Βουλιαγμένη, επικρατώντας 9-8 του Ολυμπιακού στον Λαιμό και μειώνοντας σε 2-1 τη σειρά των τελικών της Α1 πόλο ανδρών.

Η ομάδα του Κόλιανιν πήρε ελαφρύ προβάδισμα και προηγήθηκε με 5-2, με τους ερυθρόλευκους να μειώνουν σε 5-3 που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Ο ΝΟΒ διατήρησε το προβάδισμά του με τους «ερυθρόλευκους» να ισοφαρίζουν σε 6-6 τρία λεπτά πριν το φινάλε του τρίτου οκταλέπτου.

Η Βουλιαγμένη πήρε ξανά το προβάδισμα (7-6, 8-7), με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει ισάριθμες, όμως ο Μπάσιτς 2:20 πριν το τέλος του ματς πέτυχε το γκολ της νίκης.

Το τέταρτο ματς της σειράς θα γίνει τη Δευτέρα (17/5) στο Εθνικό κολυμβητήριο του Πειραιά στις 18:00. Με νίκη ο Ολυμπιακός θα πανηγυρίσει τον τίτλο, ενώ η Βουλιαγμένη θα στείλει το παιχνίδι σε πέμπτο ματς.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 2-1, 2-4, 2-1

Βουλιαγμένη (Χρβόγιε Κόλιανιν): Μυλωνάκης 1, Γκιουβέτσης 2, Μπάσιτς 4, Καλογερόπουλος 1, Αλαφραγκής 1

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Σκουμπάκης 1, Γενηδουνιάς 3, Μουρίκης 1, Ίρβινγκ 3