Πόλο

Ανατροπή και τετράδα για την Εθνική πόλο εφήβων

Με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, η Εθνική πόλο εφήβων νίκησε την Κροατία 13-8 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Μανίσα.

Με σπουδαία ανατροπή, η Εθνική πόλο εφήβων νίκησε την Κροατία 13-8 στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Τουρκίας και προκρίθηκε στα ημιτελικά της διοργάνωσης, όπου την Κυριακή θα αντιμετωπίσει μια εκ των Ισπανίας ή Ιταλίας.

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να χάνει 6-3 λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, η ομάδα του Ηλία Μαχαίρα έδειξε υπομονή κι ενέργεια στην άμυνα, κάνοντας τρομερό σερί 5-0 για το 11-6 με τέσσερα συνολικά γκολ του Λυκούδη και τρία του Λασκαρίδη, τα οποία διαμόρφωσαν το τελικό +5.

Οκτάλεπτα: 2-4, 3-2, 5-0, 3-2

ΕΛΛΑΔΑ (Ηλίας Μαχαίρας): Κρατημένος, Λυκούδης 4, Κόκκινος 2, Καρατζάς, Καπράγκος, Λασκαρίδης 3, Ζερβουδάκης 2, Χωματάς, Μητράκης, Σιαμάς 1, Μπέλεσης 1, Γιαννάτος, Μαυριόπουλος

Οι σκόρερ της Κροατίας: Ράτσι 2, Σίνοβτσιτς 1, Πρέτζι 1, Τζέρκοβιτς 3, Ντόνκιτς 1