Πόλο

Έκανε ανατροπάρα και πήρε το πρώτο της ευρωπαϊκό πόλο ανδρών η Ισπανία

Με 3-0 σερί στην τέταρτη περίοδο, η Ισπανία νίκησε την «οικοδέσποινα» Κροατία 11-10 στο Ζάγκρεμπ στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος πόλο ανδρών και κατέκτησε το πρώτο της χρυσό στη διοργάνωση.

Πρωταθλήτρια Ευρώπης για πρώτη φορά η Ισπανία! Οι «ρόχας» νίκησαν 11-10 την «οικοδέσποινα» Κροατία στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος πόλο ανδρών του Ζάγκρεμπ και κατέκτησαν το πρώτο της χρυσό στη διοργάνωση, κάνοντας 3-0 σερί στην τέταρτη περίοδο κι ανατρέποντας το 8-10 των «χβράτσκι», οι οποίοι παρέδωσαν το «στέμμα» τους.

Η Κροατία ήταν μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του του αγώνα και προηγήθηκε με 10-8 λίγο πριν τη λήξη. Ο Γρανάδος, όμως, πέτυχε δύο καταπληκτικά γκολ στα τελευταία λεπτά και χάρισε στην Ισπανία το χρυσό μετάλλιο και την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού μαζ με την Ουγγαρία και την Ελλάδα.

Εκ των διαιτητών του αγώνα ήταν ο Γιώργος Σταυρίδης.

Τα οκτάλεπτα: 5-3, 2-3, 3-2, 0-3

ΚΡΟΑΤΙΑ: Μπούκιτς 4, Ζούβελα 2, Μάρινιτς-Κράγκιτς 2, Φάτοβιτς 1, Βουκίσεβιτς 1

ΙΣΠΑΝΙΑ: Γρανάδος 3, Σαναούχα 3, Μουναρίθ 2, Λαρούμπε 1, Ταούλ 1, Μπούστος 1

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Ιταλία, η οποία νίκησε 12-7 στον "μικρό" τελικό την Ουγγαρία.