Πόλο

Ξέσπασαν Βουλιαγμένη και Ολυμπιακός

Με «ξέσπασμα» των πρωτοπόρων ολοκληρώθηκε ο Α’ γύρος της Α1 πόλο Γυναικών. Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με16-3 του Εθνικού στο πειραιώτικο ντέρμπι, ενώ η Βουλιαγμένη συνέτριψε το ΝΟΒΑ με 22-6.

Με… περίπατο συνέχισαν την πορεία τους στην Α1 πόλο Γυναικών οι πρωτοπόροι, στα ματς που ολοκλήρωσαν τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος.

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε 16-3 του Εθνικού στο Παπαστράτειο, συνεχίζοντας να βρίσκεται στην κορυφή μαζί με τη Βουλιαγμένη.

Οι «ερυθρόλευκες» που ήταν τυπικά φιλοξενούμενες» είχαν απ’ την αρχή τα ηνία του ματς και με το 7-0 του ημιχρόνου πανηγύρισε μια ακόμα άνετη νίκη. Πρώτες σκόρερ της αναμέτρησης αναδείχτηκαν η Πλευρίτου και η Μανωλιουδάκη που πέτυχαν από τέσσερα γκολ.

ΕΘΝΙΚΟΣ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: 3-16
Οκτάλεπτα: 0-3, 0-4, 1-4, 2-6

Εθνικός (Τσόκας): Κούβδου 1, Μαυρέλου 1, Πάτερου 1.
Ολυμπιακός (Παυλίδης): Πλευρίτου Ε 4, Μανωλιουδάκη 4, Αβραμίδου 2, Ασημάκη 3, Μπιανκόνι 2, Λογοθέτη .

Με… αέρα η Βουλιαγμένη

Χωρίς καμία δυσκολία πέρασε απ’ το Βόλο η Βουλιαγμένη, που επέβαλλε τη δύναμή της με 22-6 κόντρα στο ΝΟΒΑ.

Οι φιλοξενούμενες επιβλήθηκαν με άνεση, έχοντας ευρύ προβάδισμα απ’ την αρχή του ματς, δίνοντας χρόνο συμμετοχής και σε αρκετές νεαρές παίκτριες.

Για ακόμα ένα ματς η παίκτρια που ξεχώρισε ήταν η Έλενα Ξενάκη, στη νίκη που κράτησε το ΝΟΒ στην κορυφή ισόβαθμο με τον Ολυμπιακό.

ΝΟΒΑ- ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 6-22
Οκτάλεπτα: 1-6, 1-3, 2-8, 2-4

ΝΟΒΑ: (Δημαρέλος): Σούλια 1, Κωνσταντινίδου 2, Φωτιάδου 2, Φράγκου 1.
Βουλιαγμένη (Δήμου): Μαυρωτά Α 2, Χυδηριώτη 2, Μουλάκη 2, Πρωτόπαππα 3, Ξενάκη 5, Μαυρωτά Ιφ 3, Ζοφώλη 1, Βαφειάδη 1, Σελετοπούλου 2, Μαρόγιου 1.

Πρώτη νίκη για τον Τρίτωνα

Πρεμιέρα στις νίκες έκανε στην έβδομη αγωνιστική του πρωταθλήματος ο Τρίτων Αμαρουσίου, επικρατώντας 14-6 του Ηρακλή.

Χωρίς να συναντήσει δυσκολία προχώρησε η ομάδα του Αμαρουσίου, με κορυφαίες τις Κουρούτσαλη και Στρατιδάκη με τέσσερα γκολ.

ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ- ΗΡΑΚΛΗΣ 14-6
Οκτάλεπτα: 2-0, 4-2, 2-2, 6-2

Τρίτων Αμαρουσίου (Τούρος): Τουλουμτζίδου 1, Κουζούνα 1, Ζερβάκη 1, Κουρούτσαλη 4, Στρατιδάκη 4, Στρείδη 3.
Ηρακλής (Κλώτσικας): Τζίμα 2, Καρυπίδου 3, Ζάντου 1.

Πήρε το ντέρμπι ο ΝΟΡ

Στο Ρέθυμνο κατέληξε το ντέρμπι της αγωνιστικής, με τον ΝΟΡ να επικρατεί 11-10 της Γλυφάδας στην έδρα της.

Οι δύο ομάδες έδωσαν ένα συναρπαστικό ντέρμπι, με το ημίχρονο να είναι ισόπαλο (5-5). Το φοβερό τρίτο δεκάλεπτο όμως, της ομάδας του Κώστα Φιτσανάκη ήταν αυτό που έδωσε σαφές προβάδισμα στις φιλοξενούμενες, που δεν κατάφερε να ανατρέψει η Γλυφάδα.

Κορυφαίες του ματς αναδείχτηκαν οι Μάστορη και Σολανάκη που πέτυχαν από τρία γκολ για τις Κρητικές.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ- ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 10-11
Οκτάλεπτα: 3-3, 2-2, 1-4, 4-2

Γλυφάδα (Καμμένου): Λούδη 2, Πάτρα Μ. 1, Μιμίδη 1, Ντάσιου 3, Κουτέλη 1, Ελευθεριάδου 2.
Ρέθυμνο (Φιτσανάκης): Μάστορη 3, Φαρμάκη 1, Γαβαλά Μ. 2, Καραλόγου 1, Πατσαχάκη 1, Σολανάκη 3.