Πόλο

Πέμπτη θέση για την εθνική πόλο Γυναικών στο World Cup με... buzzer από Ξενάκη-Οι ΗΠΑ την κούπα

Η εθνική πόλο Γυναικών νίκησε 10-9 την Ιταλία και κατετάγη πέμπτη στο World Cup. Τον τίτλο πήραν οι ΗΠΑ που νίκησαν 12-11 την Ολλανδία.

Με νίκη ολοκλήρωσε η εθνική πόλο Γυναικών την παρουσία της στην τελική φάση του World Cup, στο Λονγκ Μπιτς της Καλιφόρνια. Χάρη σε γκολ της Έλενας Ξενάκη, δύο δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, το συγκρότημα της Αλεξίας Καμμένου επικράτησε 10-9 της Ιταλίας και κατέλαβε την πέμπτη θέση της κατάταξης.

Το ματς ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του. Η εθνική, η οποία έχασε πένατι με την Ελευθερία Πλευρίτου στη 2η περίοδο, βρέθηκε να χάνει 6-4 στο ημίχρονο, δεχόμενη δύο γκολ στο τελευταίο λεπτό. Ομως, με την Ιωάννα Σταματοπούλου να πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση (16 αποκρούσεις συνολικά), η ελληνική ομάδα κράτησε «άσφαιρες» τις Ιταλίδες για περίπου επτά λεπτά και με σερί 3-0 πέρασε μπροστά 7-6, χάρη σε γκολ της Βάσως Πλευρίτου σε παίκτρια παραπάνω. Η «σετερόζα» ξαναπέρασε μπροστά 8-7, η εθνική απάντησε με τις Ξενάκη και Νίνου και η Βιακάβα ισοφάρισε 9-9, 3΄05΄΄ πριν τη λήξη. Ακολούθησαν εκατέρωθεν χαμένες επιθέσεις και στο φινάλε η Ξενάκη σκόραρε το τέταρτο προσωπικό της γκολ σε παίκτρια παραπάνω, δύο δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, χαρίζοντας στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα τη νίκη.

Οι ΗΠΑ κατέκτησαν το τρόπαιο, καθώς στον τελικό επικράτησαν 12-11 της Ολλανδίας. Την τρίτη θέση της τελικής φάσης κατέλαβε η Ισπανία, νικώντας 18-15 την Ουγγαρία στον «μικρό» τελικό

Τα οκτάλεπτα (με πρώτη την Ιταλία): 3-3, 3-1, 1-3, 2-3
Διαιτητές: Ντούτλιχ (Ολλανδία), Πέρι (Νέα Ζηλανδία)
Οι συνθέσεις:

Ιταλία (Κάρλο Σίλιπο): Κοντορελι, Ταμπάνι, Γκαλάρντι, Αβένιο 1, Τζουστίνι 1, Μπετίνι 2, Πικότσι, Μπιανκόνι, Παλμιέρι 1, Μαρλέτα 3, Γκαντ, Βιακάβα 1, Μπαντσέλι
Ελλάδα (Αλεξία Καμμένου): Διαμαντοπούλου, Ελευθ. Πλευρίτου 1, Χυδηριώτη, Ελευθεριάδου, Μαργ. Πλευρίτου, Ξενάκη 4, Νίνου 2, Ελληνιάδη, Σιούτη, Β. Πλευρίτου 2, Γιαννοπούλου 1, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου