Πόλο

Τρίτος στη «ρωσική ρουλέτα» ο Απόλλων Σμύρνης

Έστω και στα πέναλτι, ο Απόλλων Σμύρνης νίκησε στο Περιστέρι 4-2 (κ.α. 11-11) στον δεύτερο μεταξύ τους «μικρό» τελικό της Α1 πόλο ανδρών και κατέκτησε την τρίτη θέση του φετινού πρωταθλήματος.

Ο Απόλλων Σμύρνης νίκησε 4-2 στα πέναλτι (κ.α. 11-11) στο Περιστέρι τον ΓΣ στον δεύτερο μεταξύ τους «μικρό» τελικό της Α1 πόλο ανδρών και με 2-0 στη σειρά πήρε την τρίτη θέση του φετινού πρωταθλήματος, αφήνοντας στην τέταρτη την ομάδα των δυτικών προαστίων.

Ο Κώστας Γαλανίδης έπιασε δύο πέναλτι στη «ρωσική ρουλέτα» και έδωσε τη νίκη στην «Ελαφρά Ταξιαρχία». Ο Γούνας πέτυχε το τελευταίο πέναλτι και έδωσε την τρίτη θέση στην ομάδα του.

Στην κανονική διάρκεια του αγώνα, το Περιστέρι στο ημίχρονο ήταν μπροστά στο σκορ με 6-5, με τον Γούνα να μειώνει στα 40’’, ενώ στο τρίτο οκτάλεπτο το Περιστέρι προηγήθηκε 9-8 στο 2:43 πριν τη λήξη. Στην τέταρτη περίοδο, ο Γούνας ισοφάρισε σε 9-9, όμως ο Μιρόνοφ έκανε το 10-9 για να κάνει ο Γούνας το 10-10. Ο Μοσκόφ έγραψε το 10-11 στο 1:17 πριν το τέλος, όμως το Περιστέρι ισοφάρισε 50’’ πριν το τέλος σε 11-11 με τον Κουκουμάκη.

Στη διαδικασία των πέναλτι, ο Μοσκόφ έκανε το 11-12, ο Τζώρτζης το 12-12, ο Αλαμάνος το 12-13, ο Γαλανίδης απέκρουσε το σουτ του Κουκουμάκη, ο Σολανάκης έστειλε στο δοκάρι το δικό του πέναλτι, ο Γαλανίδης απέκρουσε το σουτ του Κλήμου, ο Γωνιωτάκης έγραψε το 12-14, ο Φάρμερ μείωσε σε 13-14, ενώ στην τελευταία εκτέλεση ο Γούνας διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Οκτάλεπτα: 4-4, 2-1, 3-3, 2-3, πέν. 2-4

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Κώστας Λούδης): Καραμπέτσος, Παπανικολάου 1, Λαδάς Π., Φάρμερ 1, Γερακούδης 1, Κουκουμάκης 2, Αγκόρτσας 1, Καρούντζος 4, Μιρόνοφ 1, Κλήμος, Τζώρτζης 1, Τσαγκάρης 1, Αϊβαλιώτης, Λαδάς Σ., Μπιτσάκος

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανίδης, Αλαμάνος 1, Παπαγεωργίου, Δερμιτζάκης, Κίτσς, Τοράκης, Μοσκόφ 4, Βιτέλλας, Μπόουεν 1, Γούνας 5, Γωνιωτάκης 2, Σολανάκης 2, Καβουσάνος, Φέγγος, Τροβάς