Πόλο

Πόλο ανδρών: Το πρόγραμμα της Α1 και το σύστημα διεξαγωγής

Το Σάββατο 2 Οκτωβρίου πρόκειται να ξεκινήσει η ανανεωμένη Α1 πόλο ανδρών. Δείτε το πρόγραμμα και το νέο σύστημα διεξαγωγής.

Ετοιμάζονται να επιστρέψουν στις πισίνες οι 16 ομάδες της Α1 πόλο ανδρών, μετά τη σημερινή κλήρωση που έχει στο ξενοδοχείο Coral στο Παλαιό Φάληρο.

Οι ομάδες θα είναι χωρισμένες σε δύο ομίλους των οκτώ για την πρώτη φάση της διοργάνωσης, που θα ξεκινήσει στις 2 Οκτωβρίου και πρόκειται να τελειώσει στις 21 Ιουνίου.

Στην πρώτοι φάση θα αγωνιστούν ανά όμιλο όλοι εναντίον όλων με αγώνες εντός και εκτός. Ανάλογα με την κατάταξη των δύο ομίλων στην πρώτη φάση θα σχηματιστούν τέσσερα γκρουπ των τεσσάρων ομάδων ως εξής:
Group 1: Οι 1οι και 2οι των Ομίλων Α και Β
Group 2: Οι 3οι και 4οι των Ομίλων Α και Β
Group 3: Οι 5οι και 6οι των Ομίλων Α και Β
Group 4: Οι 7οι και 8οι των Ομίλων Α και Β

Σύμφωνα με το παραπάνω πλάνο, οι ομάδες θα αγωνιστούν σε δύο γύρους (εντός και εκτός έδρας), «όλοι εναντίον όλων» όπου λαμβάνεται υπόψη η συνολική βαθμολογία των ομάδων στην Α' φάση. Η Β’ Φάση ολοκληρώνεται σε 6 αγωνιστικές ημέρες και οι ομάδες κατατάσσονται σε κάθε όμιλο από την 1η έως την 4η θέση βάση συνολικής βαθμολογίας.

Η Γ’ φάση αποτελείται από τις εξής επιμέρους φάσεις:
Γ1’ Φάση Προκριματικά Play-off / Play-οut
Γ2’ Φάση Προ-ημιτελικά Play-off και Play-οut
Γ3’ Φάση Ημιτελικά Play-off και Play-οut και
Γ4’ Φάση Τελικά Play-off

Οι αγώνες για όλες τις φάσεις απαιτούν 2 νίκες σε 3 το πολύ αγώνες
Οι αγώνες για την ανάδειξη του Πρωταθλητή Α1’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών «2021-2022» απαιτούν 3 νίκες σε 5 το πολύ αγώνες.

Οι δύο όμιλοι:


Α' όμιλος
1. ΑΕΚ
2. Εθνικός Πειραιά
3. ΠΑΟΚ
4. Απόλλων Σμύρνης
5. ΑΝΟ Γλυφάδας
6. Ολυμπιακός ΣΦΠ
7. Άρης
8. Παλαιό Φάληρο

Β' όμιλος
1. Υδραϊκός
2. ΟΥΚ Βόλου
3. ΝΟ Χανίων
4. Περιστέρι
5. ΝΟ Χίου
6. Πανιώνιος
7. Βουλιαγμένη
8. Παναθηναϊκός

Το πρόγραμμα


Α' Γύρος- Α' Όμιλος
1η αγωνιστική
Σάββατο 02/10/21
ΑΕΚ - ΑΟ Π. ΦΑΛΗΡΟΥ
ΠΑΟΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ
ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ - ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ - ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

2η αγωνιστική
Σάββατο 09/10/21
ΑΕΚ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ
ΑΟ Π. ΦΑΛΗΡΟΥ - ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ - ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ
ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ - ΠΑΟΚ

3η αγωνιστική
Σάββατο 16/10/21
ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ
ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ - ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ - ΑΟ Π. ΦΑΛΗΡΟΥ
ΠΑΟΚ - ΑΕΚ

4η αγωνιστική
Σάββατο 23/10/21
ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ - ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
ΑΕΚ - ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ
ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ - ΠΑΟΚ
ΑΟ Π. ΦΑΛΗΡΟΥ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ

5η αγωνιστική
Σάββατο 06/11/21
ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ
ΠΑΟΚ - ΑΟ Π. ΦΑΛΗΡΟΥ
ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ - ΑΕΚ
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ - ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

6η αγωνιστική
Σάββατο 13/11/21
ΠΑΟΚ - ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ
ΑΟ Π. ΦΑΛΗΡΟΥ - ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
ΑΕΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ
ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ - ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

7η αγωνιστική
Σάββατο 20/11/21
ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ - ΑΕΚ
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ
ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ - ΠΑΟΚ
ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ - ΑΟ Π. ΦΑΛΗΡΟΥ

Α γύρος-Β όμιλος
1η αγωνιστική
Σάββατο 02/10/21
ΥΔΡΑΪΚΟΣ ΝΟ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο.
ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ - ΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ
ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ - ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ - ΝΟ ΧΙΟΥ

2η αγωνιστική
Σάββατο 09/10/21
ΥΔΡΑΪΚΟΣ ΝΟ - ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. - ΝΟ ΧΙΟΥ
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ - ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ - ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ

3η αγωνιστική
Σάββατο 16/10/21
ΝΟ ΧΙΟΥ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ
ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ - ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο.
ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ - ΥΔΡΑΪΚΟΣ ΝΟ

4η αγωνιστική
Σάββατο 23/10/21
ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ - ΝΟ ΧΙΟΥ
ΥΔΡΑΪΚΟΣ ΝΟ - ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ - ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ

5η αγωνιστική
Σάββατο 06/11/21
ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ - ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ
ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο.
ΝΟ ΧΙΟΥ - ΥΔΡΑΪΚΟΣ ΝΟ
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ - ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

6η αγωνιστική
Σάββατο 13/11/21
ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ - ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. - ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
ΥΔΡΑΪΚΟΣ ΝΟ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ
ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ - ΝΟ ΧΙΟΥ

7η αγωνιστική
Σάββατο 20/11/21
ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ- ΥΔΡΑΪΚΟΣ ΝΟ
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ - ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ
ΝΟ ΧΙΟΥ - ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ
ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο.

Β' γύρος - Α' όμιλος
8η αγωνιστική
Σάββατο 27/11/21
ΑΟ Π. ΦΑΛΗΡΟΥ - ΑΕΚ
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ - ΠΑΟΚ
ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ
ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ - ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ

9η αγωνιστική
Σάββατο 11/12/21
ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ - ΑΕΚ
ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ - ΑΟ Π. ΦΑΛΗΡΟΥ
ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ
ΠΑΟΚ - ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

10η αγωνιστική
Σάββατο 18/12/21
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ - ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ - ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ
ΑΟ Π. ΦΑΛΗΡΟΥ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ
ΑΕΚ - ΠΑΟΚ

11η αγωνιστική
Σάββατο 08/01/22
ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ - ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ - ΑΕΚ
ΠΑΟΚ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ - ΑΟ Π. ΦΑΛΗΡΟΥ

12η αγωνιστική
Σάββατο 15/01/22
ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ - ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ
ΑΟ Π. ΦΑΛΗΡΟΥ - ΠΑΟΚ
ΑΕΚ - ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ

13η αγωνιστική
Σάββατο 29/01/22
ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ - ΠΑΟΚ
ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ - ΑΟ Π. ΦΑΛΗΡΟΥ
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ - ΑΕΚ
ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ

14η αγωνιστική
Σάββατο 05/02/22
ΑΕΚ - ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ
ΠΑΟΚ - ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
ΑΟ Π. ΦΑΛΗΡΟΥ - ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ

Β γύρος - Β όμιλος
8η αγωνιστική
Σάββατο 27/11/21
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. - ΥΔΡΑΪΚΟΣ ΝΟ
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ - ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ
ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ - ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ
ΝΟ ΧΙΟΥ - ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

9η αγωνιστική
Σάββατο 11/12/21
ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ - ΥΔΡΑΪΚΟΣ ΝΟ
ΝΟ ΧΙΟΥ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο.
ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ
ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ - ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

10η αγωνιστική
Σάββατο 18/12/21
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ - ΝΟ ΧΙΟΥ
ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ - ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. - ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ
ΥΔΡΑΪΚΟΣ ΝΟ - ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ

11η αγωνιστική
Σάββατο 08/01/22
ΝΟ ΧΙΟΥ - ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ - ΥΔΡΑΪΚΟΣ ΝΟ
ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ - ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο.

12η αγωνιστική
Σάββατο 15/01/22
ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ - ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. - ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ
ΥΔΡΑΪΚΟΣ ΝΟ - ΝΟ ΧΙΟΥ
ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ

13η αγωνιστική
Σάββατο 29/01/22
ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ - ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ
ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ - ΥΔΡΑΪΚΟΣ ΝΟ
ΝΟ ΧΙΟΥ - ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ

14η αγωνιστική
Σάββατο 05/02/22
ΥΔΡΑΪΚΟΣ ΝΟ - ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ
ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ - ΝΟ ΧΙΟΥ
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. - ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

Ακολουθήστε τον bwinΣΠΟΡ FM 94.6 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα τελευταία νέα από την Ελλάδα και τον κόσμο.

close menu
x