Γενικά

Πρωταθλήτρια Σουηδίας 2024 η Έσλοβ του Σγουρόπουλου

Το βράδυ της Τετάρτης 22/05 αναδείχτηκε πρωταθλητής Σουηδίας 2023-2024 με την Έσλοβ ΒΤΚ.

Ο Γιάννης Σγουρόπουλος προσθέτει στο πλούσιο παλμαρέ του έναν ακόμα διασυλλογικό τίτλο στο εξωτερικό. Το βράδυ της Τετάρτης 22/05 αναδείχτηκε πρωταθλητής Σουηδίας 2023-2024 με την Έσλοβ ΒΤΚ.

Στον δεύτερο τελικό των πλέι οφ η ομάδα του επιβλήθηκε και μπροστά στο κοινό της 4-0 της Σόντερχαμ και σε συνδυασμό με την εξίσου ευρεία νίκη στις 19/05, ως φιλοξενούμενη, κατέκτησε το πρωτάθλημα με συνολικό σκορ 2-0 χωρίς να χρειαστεί τρίτο ματς.

Επανήλθε στους τίτλους μετά από τρία χρόνια και γιόρτασε τον 14ο συνολικά στην ιστορία της. Ο κορυφαίος πινγκπονίστας συνέβαλε στην επιτυχία με νίκη και στον πρώτο και στον δεύτερο αγώνα. Πανηγύρισε δεύτερο σερί πρωτάθλημα στο εξωτερικό μετά από τη γαλλική Pro A πέρσι με την Ενεμπόν, αλλά και το δεύτερο με την Έσλοβ μετά από εκείνο του 2019, στην πρώτη του συνεργασία με το κλαμπ.

Όπως ο πρώτος τελικός, έτσι και η ρεβάνς φάνηκε ότι είχε φαβορί. Η εικόνα έμοιαζε με εκείνη της περασμένης Κυριακής με τους μετέπειτα πρωταθλητές να βρίσκουν βεβαίως γερή αντίσταση, αλλά να έχουν σε κάθε επί μέρους παιχνίδι τον τελευταίο λόγο. Ο Σγουρόπουλος αγωνίστηκε στο τρίτο ματς της σειράς και κατέβαλλε με 3-2 σετ τον Σουηδό Άντον Χορτ. Νίκη στα πέντε σετ θυμίζουμε ότι είχε και στον πρώτο τελικό, ενώ στα ημιτελικά των πλέι οφ ο απολογισμός του ήταν 1 νίκη και 1 ήττα. Στην κανονική διάρκεια η Έσλοβ ήταν μακράν η πρώτη ομάδα, ενώ η Σόντερχαμ είχε πάρει τη 2η θέση.