Γενικά

Στις θέσεις 5-8 του τσεχικού όπεν Α.Με.Α. το μικτό Στάμου/Μπουρνιά

Το μεστό από αγώνες τριήμερο επιφύλαξε στο τέλος την είσοδο του Χρήστου Στάμου και της Ευανθίας-Ειρήνης Μπουρνιά στα προημιτελικά του διπλού μικτού και την κλάση XD4. Ο

Με ένα καλό πλασάρισμα στο διπλό μικτό ολοκληρώθηκε για την ελληνική πλευρά, το Σάββατο 25/06, στην Οστράβα, το όπεν επιτραπέζιας αντισφαίρισης ατόμων με αναπηρίες της Τσεχίας. Το μεστό από αγώνες τριήμερο επιφύλαξε στο τέλος την είσοδο του Χρήστου Στάμου και της Ευανθίας-Ειρήνης Μπουρνιά στα προημιτελικά του διπλού μικτού και την κλάση XD4. Ο αθλητής του Τριπτόλεμου και η αθλήτρια του ΠΑ.Σ.Κ.Α. προχώρησαν στο ταμπλό με τη 2η θέση από τον όμιλό τους, έπειτα αποκλείστηκαν στον 1ο γύρο και πλασαρίστηκαν στις θέσεις 5-8. Θυμίζουμε ότι στο πρώτο κομμάτι των αγώνων η Μπουρνιά κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κλάση 1 του απλού γυναικών. Το τουρνουά συνεχίστηκε με τα διπλά, όπου μόνο η Ειρήνη Δρακωνάκη δεν είχε συμμετοχή από τους συνολικά 8 αθλητές και αθλήτριες, που ήταν στην αποστολή της Εθνικής Αθλητικής Ομοσπονδίας Ατόμων με Αναπηρίες.

Στα άτομα σε αμαξίδιο ο Γρηγόρης Χρυσικός και ο Χρήστος Στάμου συγκρότησαν δίδυμο στη Men's Doubles Class MD4. Ήταν στο 1ο γκρουπ κι έζησαν μία ακόμα χρήσιμη εμπειρία απέναντι σε ζευγάρια, που δεν μπορούσαν ν' ανταγωνιστούν. Στην 1η αγωνιστική ηττήθηκαν από τους Τσέχους Γίρι Σούτσανεκ/Μάρτιν Ζβόλανεκ με 3-0 σετ (4-11, 8-11, 4-11), στη 2η από τους Μάριαν Κάμιεν/Τίμο Νάτουνεν από τη Σλοβακία και τη Φινλανδία αντίστοιχα με το ίδιο σκορ (8-11, 3-11, 8-11) και στην 3η αγωνιστική από τους Γάλλους επικεφαλής Φαμπιέν Λαμιρό/Τέντι Γκοντρί επίσης με 3-0 σετ (10-12, 0-11, 9-11) για να μείνουν 4οι.

Από την κλάση 6 των ορθίων ο Γιώργος Μουχθής και ο Λευτέρης Μαύρης ήταν στο 4ο γκρουπ της Men's Doubles Class MD14. Έδωσαν τρεις αγώνες, δεν πέτυχαν κάτι ουσιαστικό και περιορίστηκαν στην 4η θέση. Στον πρώτο αγώνα τους έχασαν από τους Πολωνούς επικεφαλής Μίχαλ Ντέιγκσλερ/Μαξίμ Τσουντίτσκι με 3-0 σετ (10-12, 14-16, 3-11). Στη συνέχεια από τους Ολλανδούς Γιανίκ Παρέδις/Ντάστιν Έιερ με 3-1 σετ (11-8, 7-11, 5-11, 2-11) και τέλος από τους Δανούς Πέτερ Ροζενμάιερ/Χένρικ Μπράμερ με 3-0 σετ (7-11, 4-11, 7-11).

Ο Αλέξανδρος Διακουμάκος συνεργάστηκε με τον Νορβηγό Φρέντρικ Γιόχανσεν και αγωνίστηκαν στο 3ο γκρουπ του Men's Doubles Class MD18. Στην αρχή έχασαν από τους Ισπανούς Άντερ Τσέπας/Χόρχε Καρντόνα με 3-0 σετ (3-11, 5-11, 5-11) κι ακολούθως επικράτησαν των Γιόνας Βαντ/Ίσατμπεκ Καμράεφ από τη Γερμανία και το Ουζμπεκιστάν αντίστοιχα με 3-0 σετ (11-8, 11-6, 11-6). Στο φινάλε διεκδίκησαν τη 2η προνομιούχο θέση απέναντι στους Τσέχους Βιτ Σπάλεκ/Τίμπορ Τσμέλα ώσπου κάμφθηκαν με 3-1 κι έμειναν στην 3η θέση (6-11, 9-11, 11-9, 6-11).

Στη Mixed Doubles Class XD4 είχαμε τρεις Έλληνες αθλητές. Στο 3ο γκρουπ, που ήταν των 4ων, αγωνίστηκαν ο Στάμου με την Μπουρνιά. Στην πρεμιέρα έχασαν από τους επικεφαλής Μίγκελ Τολέδο/Μαρία Τάπολα από την Ισπανία και τη Φινλανδία αντίστοιχα, με 3-0 σετ (1-11, 9-11, 5-11). Αργότερα νίκησαν τους Αλεξάντρου Αμαργκιοάλεϊ/Ζεγιάνα Ρίστιτς από τη Ρουμανία και τη Σερβία αντίστοιχα με 3-0 σετ (11-6, 11-4, 11-3) και στο φινάλε ήταν πολύ σταθεροί κόντρα στους Κορεάτες Χακγίν Κιμ/Χάνα Κιμ. Πήραν τη νίκη με 3-1 σετ και ταυτόχρονα την πρόκριση στην επόμενη φάση (11-9, 5-11, 11-5, 11-7). Στον νοκ άουτ προημιτελικό οι Στάμου/Μπουρνιά συνάντησαν τον Νόελ Σιλβέν και τη Τζανίνα Σόμερ από τη Γαλλία και τη Γερμανία αντίστοιχα και κάμφθηκαν με 3-0 σετ (6-11, 6-11, 6-11).

Στην ίδια κλάση και το 1ο γκρουπ ο Χρυσικός και η Μαρίγια Μαρτίνοβιτς από την Κροατία έμειναν στην 3η θέση με δύο ήττες. Αρχικά από τους Φεντερίκο Κροσάρα/Γκιάντα Ρόσι από την Ιταλία με 3-0 σετ (0-11, 6-11, 4-11) κι έπειτα από τους Βασίλ Πετρούνιβ/Γιάνα Σπέγκελ από την Ουκρανία και τη Γερμανία αντίστοιχα με το ίδιο σκορ (1-11, 8-11, 1-11).

Στη Mixed Doubles Class XD14 ο Μουχθής και η Μαρία Καΐπη κατετάγησαν 3οι στο 2ο γκρουπ. Έχασαν δύσκολα από τους Σουηδούς επικεφαλής Εμίλ Άντερσον/Κάισα Στάντλερ με 3-2 σετ (11-8, 11-7, 9-11, 2-11, 6-11) και από τους Πολωνούς Πιοτρ Μαντούρζ/Μαγδαλένα Σουτκόβσκα με 3-0 σετ (7-11, 6-11, 11-13).

Υπεύθυνοι προπονητές ήταν η ομοσπονδιακή Ε.Α.ΟΜ.-Α.ΜΕ.Α Ελευθερία Νταουντάκη και ο Τεχνικός Διευθυντής του «Εν Σώματι Υγιεί» και τεχνικός σύμβουλος της εθνικής ομάδας Αλέξανδρος Καραϊωσήφ. Στην αποστολή βρίσκονταν επίσης η Ανίτα Χατσατριάν, προσωπική προπονήτρια της Δρακωνάκη και ο Δημήτρης Χαριτωνίδης, συνοδός του Χρυσικού.