Στίβος

Με δυνατά ονόματα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ομάδων η Ελλάδα

Δυνατά ονόματα περιλαμβάνει η ελληνική αποστολή που θα ταξιδέψει στη Ρουμανία για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ομάδων.

Κόντρα σε μεγάλες δυνάμεις του ευρωπαϊκού στίβου, η Ελλάδα θα διεκδικήσει το επόμενο Σαββατοκύριακο (19-20/6) την άνοδο στη Σούπερ Λίγκα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στίβου.

Η ελληνική αποστολή θα ταξιδέψει στην πόλη Κλουζ Ναπόκα της Ρουμανίας, προκειμένου να πάρει την άνοδο από την Α' κατηγορία.

Οι χώρες που θα έχει απέναντί της είναι οι Λευκορωσία, Βέλγιο, Τσεχία, Εσθονία, Φινλανδία, Ιρλανδία, Ολλανδία, Νορβηγία, Ρουμανία, Σουηδία, Ελβετία, Τουρκία. Από τις 13 ομάδες που θα ξεκινήσουν την προσπάθεια τους στην Ρουμανία, οι δύο νικήτριες θα ανέβουν στη Σούπερ Λίγκα και οι τρεις τελευταίες θα πέσουν στην Β΄ κατηγορία.

Αναλυτικά, η αποστολή:
Άνδρες
100 μ.: Γιάννης Νυφαντόπουλος (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
200 μ.: Γιάννης Καρυοφύλλης (ΓΑΣ Σκάλας)
400 μ.: Μιχάλης Παππάς (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας)
800 μ.: Χρήστος Κοτίτσας (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας)
1.500 μ.: Χρήστος Παπούλιας (ΠΑΟ)
3.000 μ.: Ανδρέας Δημητράκης (Παναξιακός ΑΟ)
5.000 μ.: Μάριος Αναγνώστου (Αναγέννηση Λαμίας)
3.000 μ. στιπλ: Γιώργος Σταμούλης (ΑΟ Παλαιού Φαλήρου)
110 μ. εμπ.: Κώστας Δουβαλίδης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος), Μιχάλης Κιάφας (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) αναπληρωματικός
400 μ. εμπ.: Κώστας Νάκος (ΓΣ Τρικάλων)
Ύψος: Κώστας Μπανιώτης (Ολυμπιάδα Κομοτηνής)
Επί κοντώ: Εμμανουήλ Καραλής (Απόλλων Πύργου)
Μήκος: Μίλτος Τεντόγλου (ΓΣ Κηφισιάς)
Τριπλούν: Ανδρέας Πανταζής (ΑΟ Μεγάρων)
Σφαιροβολία: Κυριάκος Ζώτος (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας), Νικόλας Σκαρβέλης (ΓΣ Τρικάλων) αναπληρωματικός
Δισκοβολία: Ιάσωνας Θανόπουλος (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
Σφυροβολία: Χρήστος Φραντζεσκάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
Ακοντισμός: Δημήτρης Τσίτσος (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
4Χ100 μ.: Νυφαντόπουλος, Ζήκος (ΓΕΑ Τρικάλων), Τριβυζάς (ΟΣΦΠ), Βροντινός (ΠΑΟΚ), Βοσκόπουλος (ΑΟ Δρομέας Βάρης)
4Χ400 μ.: Παππάς, Ντέτσικας (ΑΟ Ρόδου Σταματίου), Νάκος, Κοτίτσας, Λαμπρόπουλος (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας), Δουκατέλης (Κερκυραϊκός ΓΣ)

Γυναίκες
100 μ./200 μ.: Ραφαέλα Σπανουδάκη (ΓΣ Ηλιούπουλης)
400 μ.: Ειρήνη Βασιλείου (Αμεινίας Μεσογείων)
800 μ.: Έλλη Δεληγιάννη (ΣΑΚΑ)
1.500 μ.: Ανθή Κυριακοπούλου (ΓΣ Γλυφάδας)
3.000 μ.: Αναστασία Μαρινάκου (ΓΕΑ Τρικάλων)
5.000 μ.: Αναστασία Καρακατσάνη (ΠΑΟ)
3.000 μ. στιπλ: Ισαβέλλα Κοτσαχείλη (Πανιώνιος)
100 μ. εμπ.: Ελισάβετ Πεσιρίδου (ΑΟ Κάλλιστος)
400 μ. εμπ.: Δήμητρα Γναφάκη (ΑΟ Κύδων)
Ύψος: Τατιάνα Γκούσιν (ΓΣ Κηφισιάς), Ιωάννα Ζάκκα (ΑΟ Φιλοθέη) αναπληρωματική
Επί κοντώ: Ελένη Πόλακ (ΑΟ Φιλοθέης), Νικόλ Κυριακοπούλου (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009)
Μήκος: Έφη Κολοκυθά (ΓΑΣ Αλεξάνδρειας), Βούλα Παπαχρήστου (ΑΟ Κάλλιστος), Σπυριδούλα Καρύδη (Κερκυραϊκός ΓΣ)
Τριπλούν: Σπυριδούλα Καρύδη (Κερκυραϊκός ΓΣ)
Σφαιροβολία: Αναστασία Ντραγκομίροβα (ΑΣ Κένταυρος)
Δισκοβολία: Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (ΓΣ Ηλιούπολης)
Σφυροβολία: Σταματία Σκαρβέλη (ΓΣ Τρικάλων)
Ακοντισμός: Ελίνα Τζένγκο (ΑΣ Κένταυρος)
4Χ100 μ. Εμμανουηλίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας), Γάτου (ΠΑΟΚ), Πεσιρίδου, Σπανουδάκη, Δαλάκα (ΑΕΚ)
4Χ400 μ.: Βασιλείου (Αμεινίας Μεσογείων),Γναφάκη, Πολίτη (ΓΣ Χαϊδαρίου), Φέρρα (ΟΣΦΠ)

Ακολουθήστε τον bwinΣΠΟΡ FM 94.6 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα τελευταία νέα από την Ελλάδα και τον κόσμο.

close menu
x