Στίβος

Στην κορυφή του τριπλούν ο Κλέι

Ο συνήθως δεύτερος στις μεγάλες διοργανώνεις ανοιχτού στο τριπλούν, Γουίλ Κλέι, πήρε την πρώτη θέση στο αγώνισμα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού στίβου του Μπέρμιγχαμ.

Ο Αμερικανός πρωταθλητής είχε άλμα 17.43 στην τέταρτη προσπάθεια του και σημείωσε την καλύτερη φετινή επίδοση στον κόσμο, ξεπερνώντας τον Νέλσον Εβόρα που προηγούνταν εκείνη τη στιγμή και αντέχοντας στην πίεση τόσο του Πορτογάλου, όσο και του Βραζιλιάνου Αλμίρ Ντο Σάντος, που ξεκίνησε «φουριόζος» στα πρώτα άλματα.

Ετσι, κατέκτησε το δεύτερο χρυσό του μετάλλιο στη διοργάνωση μετά το 2012 στην Κωνσταντινούπολη.

Τελικά, ο Βραζιλιάνος ήταν δεύτερος με 17.41 και ατομικό ρεκόρ, ενώ ο πρώην πρωταθλητής Ευρώπης στον ανοιχτό Πορτογάλος τρίτος με 17.40 και νέο ρεκόρ στην ιβηρική χώρα.