Γενικά

Στις θέσεις 9-16 του Under 13 Αλεξούδης και Φάκαρος, στις θέσεις 17-32 του Under 17 ο Κούτρα

Πολύ καλές εντυπώσεις σε ένα ακόμα διεθνές event αφήνει το αξιόλογο παρόν και το ελπιδοφόρο μέλλον της ελληνικής επιτραπέζιας αντισφαίρισης.

Ο πρώτος απολογισμός από την παράλληλη παρουσία επίλεκτων νεαρών αθλητών μας σε δύο Youth Contender πινγκ πονγκ, στο Λινιάνο της Ιταλίας και το Σομπατέλι της Ουγγαρίας, είναι εξαιρετικός. Τα τρία από τα πέντε παιδιά όχι μόνο προχώρησαν στα «νοκ άουτ» σε υψηλού αγωνιστικού επιπέδου και με μεγάλη συμμετοχή τουρνουά, αλλά έφτασαν και σε καλά πλασαρίσματα.

Ο 12χρονος Κωνσταντίνος Αλεξούδης και ο 13χρονος Κώστας Φάκαρος έφτασαν μέχρι τον δεύτερο γύρο και τις θέσεις 9-16 της κατηγορίας παιδιών έως 13 ετών. Αναλογικά τα πήγε το ίδιο καλά ο 14χρονος Γιάννη Κούτρα στην παραπάνω κατηγορία από τη δική του, την U17, καθώς εκεί, με μεγαλύτερο αριθμό συμμετοχών, ο δεύτερος γύρος ήταν των «32».

Από τον όμιλό του, μάλιστα, είχε προχωρήσει στο ταμπλό με πρωτιά, ενώ ο Αλεξούδης και ο Φάκαρος κατέλαβαν τη δεύτερη προνομιούχο θέση. Επιπλέον, ήταν καλή η προσπάθεια του 12χρονου Γιάννη Κιοσελόγλου, που με μια νίκη αποκλείστηκε στην Ιταλία ως τρίτος από τον όμιλό του στην U13, όπως και στην Ουγγαρία της 16χρονης Δέσποινας Άμπα, η οποία είχε ιδιαίτερα δύσκολη κλήρωση στην U17.

Στην κατηγορία Under 17 ο Κούτρα έδειξε την καλή του φόρμα, κατακτώντας την πρώτη θέση στο 25ο γκρουπ. Το πρωί της Πέμπτης, άρχισε ιδανικά όταν ξεπέρασε με 3-2 σετ τον επικεφαλής Άγγλο Τομπίας Έλις (9-11, 11-8, 11-8, 10-12, 15-13). Στην καθοριστική τρίτη αγωνιστική κι αφού νωρίτερα πέτυχε μία νίκη και ο Έλις έκαμψε και τον Αυστριακό Μαρκ Τζουάζ με 3-1 σετ και προκρίθηκε πανηγυρικά στο ταμπλό (11-9, 11-5, 6-11, 14-12).

Η κλήρωση τον έφερε αντιμέτωπο με τον Αυστριακό Πάτρικ Σκέρμπινζ, ο οποίος είχε περάσει ως δεύτερος από το 11ο γκρουπ. Έγινε συναρπαστική αναμέτρηση, ο αθλητής του Λουτρακίου υπερίσχυσε ξανά στις λεπτομέρειες κι έφτασε στην επικράτηση με 3-2 σετ (13-11, 11-5, 7-11, 7-11, 11-9). Έχοντας ήδη καταφέρει πολλά με τις τρεις διαδοχικές νίκες, έπαιξε χωρίς άγχος στον δεύτερο γύρο απέναντι στον Ιάπωνα Σούντο Ιβάιντα, ο οποίος είχε κατακτήσει την πρώτη θέση στο 12ο γκρουπ. Δεν μπορούσε να γίνει ανταγωνιστικός, αλλά, φυσικά, ήταν πολύτιμη η εμπειρία κόντρα σε δυνατό Ασιάτη. Έχασε με 3-0 σετ (4-11, 5-11, 1-11) και πλασαρίστηκε στις θέσεις 17-32.

Ο Αλεξούδης άρχισε τη θετικότατη πορεία του στο U13 από το έβδομο γκρουπ. Πήρε τη δεύτερη θέση και με τα αποτελέσματα και τις εμφανίσεις του έκανε σαφή την πρόοδό του. Στον εναρκτήριο αγώνα του, ξεπέρασε τον Ισπανό Κριστιάν Σάντσεθ με 3-1 σετ (11-9, 8-11, 11-6, 11-8). Στο επόμενο ματς, αντιμετώπισε τον Κορεάτη Μα Γεονγκίν, που μπορεί να είναι πιο μικρός σε ηλικία και να μετέχει και στην U11, αλλά αναμφίβολα είναι αξιοσημείωτη κάθε νίκη κόντρα σε εκπρόσωπο σπουδαίας ασιατικής σχολής.

Ο Αλεξούδης νίκησε με 3-1 σετ και διπλασίασε τις νίκες του (11-6, 11-9, 7-11, 11-9). Στο τέλος, αναμετρήθηκε με τον επικεφαλής, τον Ιταλό Νίκολας Φάμα. Έχασε από το έβδομο φαβορί της κατηγορίας με 3-1 σετ (5-11, 3-11, 13-11, 6-11), αλλά δεν του στοίχησε βαθμολογικά και πέτυχε τον στόχο του ως δεύτερος.

Το ταμπλό των «32» είχε πολλά «bye», αλλά ο αθλητής της Φιλίας Ορεστιάδας κλήθηκε ν’ αγωνιστεί. Ήταν απόλυτα έτοιμος και εναντίον του Σλοβένου Ούρμπαν Τζανκ, που είχε περάσει με τη δεύτερη θέση από το τέταρτο γκρουπ και επιβλήθηκε με 3-0 σετ (11-8, 11-5, 11-5). Στον γύρο των «16», η δυσκολία ανέβηκε, καθώς ήταν αντίπαλος ο Γάλλος Νοά Τεσσιέ, ο οποίος χωρίς να είναι επικεφαλής είχε αναδειχτεί νικητής στο πέμπτο γκρουπ. Ο Αλεξούδης πίεσε όσο μπορούσε, ώσπου κάμφθηκε με 3-1 σετ για να βρεθεί στις θέσεις 9-16 της κατηγορίας (6-11, 11-9, 8-11, 7-11).

Επίσης, με δύο νίκες και μια ήττα κατέλαβε αρχικά τη δεύτερη προνομιούχο θέση ο Φάκαρος στο δεύτερο γκρουπ της U13. Στην πρεμιέρα του, κατέβαλε εύκολα τον Βραζιλιάνο Μουρίλο Τάσι Μπακαλίνε με 3-0 σετ (11-5, 11-2, 11-6). Το μεσημέρι της Πέμπτης, γνώρισε την ήττα από το νούμερο 2 του Οπεν, αλλά 1 αυτή την εβδομάδα στην παγκόσμια κατάταξη, τον Πορτορικανό Ενρίκε Ρίος.

Ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1, αλλά ο Ρίος πέρασε μετά το παιχνίδι του (6-11, 11-7, 6-11, 6-11). Στην καθοριστική τρίτη αγωνιστική, ο Αθηναίος διεθνής έδειξε την ανωτερότητά του κόντρα στον Ελβετό Κέναν Έγκλι και με 3-0 σετ μπήκε στα «νοκ άουτ» (11-5, 12-10, 11-3).

Τον πρώτο γύρο του ταμπλό τον πέρασε χωρίς αγώνα και στον δεύτερο είχε εξαιρετικά δύσκολη αποστολή απέναντι στον Ιταλό Ντανίλο Ντμίτρι Φάσο, νούμερο 3 των αγώνων και 7 σήμερα στον κόσμο. Προηγήθηκε στο σκορ, αλλά δεν κράτησε τον ίδιο ρυθμό.

Αποκλείστηκε με 3-1 σετ (11-9, 6-11, 7-11, 8-11), αρκέστηκε στις θέσεις 9-16, όμως με ένα δεύτερο καλό πλασάρισμα έπειτα από την οκτάδα στο Youth Contender της Τιφλίδας έδειξε ότι βρίσκεται σε καλό δρόμο.

Στο έκτο γκρουπ της U13 αγωνίστηκε ο Κιοσελόγλου. Εκεί είχε δύο πολύ δυνατούς αντιπάλους, η μία νίκη δεν του ήταν αρκετή και με την τρίτη θέση έμεινε εκτός συνέχειας. Στην πρώτη αγωνιστική, έχασε από τον Γάλλο Ρίγια Βαρέν (που αναδείχτηκε και νικητής του γκρουπ) με 3-0 σετ (2-11, 3-11, 5-11).

Στη συνέχεια, ο δις πρωταθλητής Ελλάδας παμπαίδων επιβλήθηκε του Μεξικανού Αλβάρο Μαγκάνα με 3-0 σετ (11-6, 11-5, 11-7) και το απόγευμα έπαιξε για τη δεύτερη προνομιούχο θέση με το νούμερο 6 των αγώνων, τον Τυνήσιο Γιουσέφ Αϊντλί, για να ηττηθεί με 3-0 σετ (5-11, 5-11, 7-11). Την Παρασκευή, όλα τα παιδιά που είναι στο Λινιάνο θ’ αγωνιστούν στην κατηγορία U15.

Στο Σομπάτελι και το Youth Contender της Ουγγαρίας, η Άμπα άρχισε την προσπάθειά της από τη δική της κατηγορία, την Under 17. Πήρε μέρος στο 24ο γκρουπ, αλλά αποδείχτηκε ότι είχε κακή κλήρωση και περιορίστηκε στην τρίτη θέση. Στον πρώτο της αγώνα ηττήθηκε από την Ινδή επικεφαλής, Σαγιάλι Ράγες Βάνι, με 3-0 σετ (6-11, 6-11, 7-11) και στον δεύτερο από τη Γιαπωνέζα Μάο Τακαμόρι με το ίδιο σκορ (3-11, 3-11, 3-11).

Στην παραπάνω κατηγορία, που αρχίζει την Παρασκευή, η αθλήτρια από τις Σάρισες Φλώρινας «έπεσε» συμπτωματικά πάλι σε αθλήτριες από την Ινδία και την Ιαπωνία. Είναι στο 24ο γκρουπ και συναντά τη Γιαπωνέζα Ριν Μέντε (επικεφαλής) και την Ινδή Ρίτσα Μιρτσαντάνι.