Τένις

Στον 2ο προκριματικό του Roland Garros η Γραμματικοπούλου!

Η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου κατάφερε να περάσει στον 2ο προκριματικό γύρο του Roland Garros, επικρατώντας με 2-0 σετ επί της Βαλέρια Σαβίνιχ.

Εύκολα πήρε την νίκη η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου, επικρατώντας με 2-0 σετ επί της Ρωσίδας Σαβίνιχ μέσα σε 76 λεπτά και πέρασε στον 2ο προκριματικό γύρο του Roland Garros.

Η Ελληνίδα ήταν αυτή που μπήκε δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε με 3-0. Η Ρωσίδα τενίστρια κατάφερε να ισοφαρίσε, ωστόσο η Γραμματικοπούλου έκανε το break και πήρε το πρώτο σετ, με 6-4.

Η 25χρονη τενίστρια, συνέχισε με την ίδια φόρα και στο δεύτερο σετ όπου και προηγήθηκε με 4-1 και έφτασε σε διπλό break point, για το 5-1 και με 6-1 πήρε με μεγαλύτερη ευκολία το δεύτερο σετ και την πρόκριση.

Αυτή είναι η τέταρτη φορά που η Γραμματικοπούλου, μπαίνει στο 2ο γύρο των προκριματικών του Roland Garros, ενώ έχει φτάσει μέχρι τον 3ο και τελευταίο προκριματικό γύρο. Επόμενη αντίπαλος της, θα είναι μία εκ των Ντιατσένκο και Σινίκοβα.