Τένις

Με τρομερή ανατροπή στους «8» του Rome Masters ο Ναδάλ

Ο Ράφα Ναδάλ βρέθηκε πίσω 3-6, 0-3 απέναντι στον Ντένις Σαποβάλοφ, αλλά κατάφερε με φοβερή ανατροπή να τον νικήσει, σβήνοντας μάλιστα δύο match points στο τέλος.

Στους προημιτελικούς του Rome Masters προκρίθηκε ο Ράφα Ναδάλ, έπειτα από επική ανατροπή και νίκη με 2-1 (3-6, 6-4, 7-6[3]) επί του Ντένις Σαποβάλοφ, σε ένα ματς που διήρκεσε 3 ώρες και 30 λεπτά.

Ο Ισπανός έχασε με 6-3 το πρώτο σετ και και βρέθηκε πίσω με 3-0 στο δεύτερο, αλλά με αντεπίθεση επέστρεψε στη διεκδίκηση της νίκης. Στο τρίτο σετ ο 22χρονος Καναδός ήταν μπροστά με 6-5 και του δόθηκε η ευκαιρία σε δύο match points να πάρει τη νίκη-πρόκριση. Όμως έκανε ισάριθμα αβίαστα λάθη και ο Ναδάλ έφτασε στο ολικό και εντυπωσιακό comeback.

Στον 13ο συνεχόμενο προημιτελικό του στη Ρώμη, ο 34χρονος θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Αλεξάντερ Ζβέρεφ-Κέι Νισικόρι.