Τένις

Δεν τα κατάφερε η Σάκκαρη, αποκλείστηκε στα ημιτελικά του WTA Finals

Εκτός τελικού στη Γουαδαλαχάρα, στο πλαίσιο του WTA Finals, έμεινε η Μαρία Σάκκαρη, η οποία ηττήθηκε με 2-1 σετ (6-1, 3-6, 6-3) στα ημιτελικά από την Ανέτ Κονταβέιτ.

Έσβησε το μεγάλο όνειρο για τη Μαρία Σάκκαρη.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια αποκλείστηκε στα ημιτελικά του WTA Finals, το οποίο διεξάγεται στη Γουαδαλαχάρα, μετά την ήττα με 2-1 σετ (6-1, 3-6, 6-3) από την Ανέτ Κονταβέιτ.

Η Σάκκαρη πλήρωσε τα αρκετά και αβίαστα λάθη που έκανε στο πρώτο μέρος του αγώνα, όπου η Εσθονή αντίπαλός της ήταν σχεδόν αψεγάδιαστη.

Στο δεύτερο σετ, η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια το πάλεψε και κατάφερε να οδηγήσει τον αγώνα σε τρίτο σετ, με το πρώτο της break point στην αναμέτρηση.

Στο τρίτο σετ, όμως, η Κονταβέιτ φανέρωσε την ανωτερότητά της και τελικά προκρίθηκε στον τελικό με την Γκαρμπίνε Μουγκουρούθα.

Αξίζει να σημειωθεί πως αυτός ήταν ένας ακόμη χαμένος ημιτελικός για την Σάκκαρη, η οποία σε ματς τετράδας έχει σερί 1-10.