Τένις

Δέχτηκε λεκτική επίθεση από φίλαθλο, λύγισε και ηττήθηκε η Ναόμι Οσάκα

Ένα άσχημο περιστατικό έλαβε χώρα κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης της Ναόμι Οσάκα με την Βερόνικα Κουντεμέροβα, για το Indian Wells.

Επεισοδιακή ήταν η αναμέτρηση της Ναόμι Οσάκα και με την Βερόνικα Κουντερμέτοβα.

Κατά τη διάρκεια του πρώτου σετ και με την Οσάκα να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 3-0, μία εκ των θεατών της επιτέθηκε λεκτικά, με την Γιαπωνέζα να σταματάει το ματς και να ζητάει από τη διαιτητή να αποβληθεί από το γήπεδο το άτομο που παραφέρθηκε.

Η διαιτητής της απάντησε πως κάτι τέτοιο μπορεί να ζητήσει μόνο αν επαναληφθεί το περιστατικό, με την Οσάκα να ζητάει το μικρόφωνο για να απευθυνθεί στο κοινό. Ωστόσο, ούτε αυτό το αίτημά της έγινε δεκτό, με την παγκοσμίου φήμης τενίστρια να συνεχίζει το παιχνίδι εμφανώς επηρεασμένη. Μάλιστα, λίγο αργότερα η κάμερα της έδειξε να δακρύζει. Τελικά, η Οσάκα ηττήθηκε από την αντίπαλό της με 2-0 σετ (6-0, 6-4).

Αναμφίβολα πολύ άσχημο περιστατικό, δεδομένων και των ψυχολογικών προβλημάτων που αντιμετώπισε στο πρόσφατο παρελθόν η Οσάκα.