Τένις

Με την πλάτη στον τοίχο η Σάκκαρη: Έχασε το πρώτο σετ από την Λιν Ζου

Η Μαρία Σάκκαρη έχασε το πρώτο σετ στο τάι μπρέικ απέναντι στην Λιν Ζου για τις «32» του Αυστραλιανού Open.

Ζόρικο έγινε το έργο της Μαρίας Σάκκαρη να προκριθεί στις 16» του Αυστραλιανού Open, καθώς έχασε στο τάι μπρέικ με 7-3 το πρώτο σετ από την Λιν Ζου.

Η 27χρονη Κινέζα νούμερο 87 στον κόσμο έκανε μπρέικ στο σερβίς της Σάκκαρη δύο φορές, αλλά παρότι η 27χρονη Ελληνίδα απάντησε και ισοφάρισε σε 6-6, είδε την αντίπαλό της με πολλαπλά μίνι μπρέικ να αποσπάται με 6-2 και να παίρνει το πρώτο σετ με 7-3.

H νικήτρια θα αντιμετωπίσει την Βικτόρια Αζαρένκα, η οποία απέκλεισε με ανατροπή την Αμερικανίδα Μάντισον Κις (Νο 13), και προκρίθηκε στη φάση των «16» για δέκατη φορά στην καριέρα της. Η νικήτρια του εν λόγω Grand Slam το 2012 και το 2013, άλλοτε Νο 1 τενίστρια στον κόσμο (Νο 24 πλέον), πήρε τη νίκη σε 99 λεπτά με 1-6, 6-2, 6-1.