Τένις

Με Μέρτενς στον 3ο γύρο του Roland Garros η Σάκκαρη

Η Μαρία Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει την Ελίς Μέρτενς στον τρίτο γύρο του Roland Garros.

Την αντίπαλό της για τη συνέχεια του Roland Garros έμαθε η Μαρία Σάκκαρη.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια θα βρει μπροστά της την Ελίς Μέρτενς, η οποία προκρίθηκε δύσκολα, επικρατώντας 6-4, 2-6, 4-6 της Ζαρίνια Ντιάς.

Η αθλήτρια από το Καζακστάν προσπάθησε να κάνει την έκπληξη, παίρνοντας το πρώτο σετ με 6-4, όμως από εκεί και πέρα η Μέρτενς ανέκτησε τον έλεγχο.

Αρχικά ισοφάρισε σε 1-1 σετ, φτάνοντας στο 6-2 σε 32 λεπτά, ενώ η Ντιάς ανέκαμψε στο τρίτο σετ, χωρίς να καταφέρει να αποφύγει την ήττα με 6-4.

Υπενθυμίζουμε πως η Σάκκαρη πήρε την πρόκριση νωρίτερα με νίκη απέναντι στη Ζασμίν Παολίνι.