Στίβος

Μεγάλη επίδοση από Ναγκεγιέ στο Ρότερνταμ

Με μια μεγάλη κούρσα, ο Αμπντί Ναγκεγιέ πήρε την πρώτη θέση στον Μαραθώνιο του Ρότερνταμ την Κυριακή το βράδυ.

Ο Αμπντί Ναγκεγιέ έκανε μεγάλη επίδοση στον Μαραθώνιο του Ρότερνταμ. Ο 33χρονος Ολλανδός πρωταθλητής μεγάλων αποστάσεων κάλυψε τα 42 χιλιόμετρα της διαδρομής σε 2.04.56. Έτσι, πήρε την πρώτη θέση, σημειώνοντας νέο εθνικό ρεκόρ και την τρίτη καλύτερη επίδοση όλων των εποχών στην Ευρώπη στο αγώνισμα.

Δεύτερος τερμάτισε ο Λέουλ Γκεμπρεσελασιέ με 2.04.85 και τρίτος ο Ρέουμπεν Κίπροπ με 2.05.12.

Στις γυναίκες, πρώτη ήταν η Χέιβεν Χαϊλού με 2.22.01, δεύτερη η Νίενκε Μπρίκμαν με 2.22.51 και νέο εθνικό ρεκόρ Ολλανδίας και τρίτη η Ζάνα Μαμαζάνοβα με 2.26.54.