Βόλεϊ

Μπρέικ του Φοίνικα στην Κηφισιά και... θρίλερ για την πέμπτη θέση

Ο Φοίνικας Σύρου έκανε το μπρέικ στο «Ζηρίνειο» επικρατώντας 3-1 σετ της Κηφισιάς, ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1 με το ντέρμπι για την 5η θέση της Volley League να κρίνεται σε τρίτο ματς.

Έβγαλε αντίδραση και «άλωσε» την Κηφισιά ο Φοίνικας! Η ομάδα της Σύρου επικράτησε 3-1 σετ στο «Ζηρίνειο» απαντώντας με μπρέικ στην ομάδα των βορείων προαστίων και θα παίξει τα... ρέστα της για την κατάληψη της 5ης θέσης της Volley League στο «Δημήτρης Βικέλας».

Σαρωτικοί οι «πειρατές» που δεν πτοήθηκαν από το 1-0 της Κηφισιάς και κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ δεχόμενοι μόλις 44 πόντους στα επόμενα τρία.

Η σύνοψη του ματς
Στο πρώτο σετ η ομάδα του Αλεξάνταρ Σένισιτς μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια παίρνοντας γρήγορα κεφάλι στο σκορ με πέντε πόντους (0-5), ενώ στη συνέχεια διεύρυνε το σερί της φτάνοντας στο 2-8. Ωστόσο από εκείνο το σημείο και έπειτα η ομάδα του Κώστα Χριστοφιδέλη ανέβασε στροφές, θωρακίζοντας το μπλοκ και έφερε το σκορ στο 18-15. Το ντέρμπι συνεχίστηκε για λίγο ακόμα ώσπου ο Οκοσάνοβιτς με προσωπικό κρεσέντο χάρισε το πρώτο σετ στην Κηφισιά με 25-18.

Ο Φοίνικας άλλαξε φιλοσοφία στο υπόλοιπο ματς με τον Τζούριτς, τον Ιεροθουέλο και τον Ρουμελιωτάκη να κάνουν μεγάλο ματς και να βοηθούμ για άνετη επικράτηση στο δεύτερο σετ με 25-13. Η ψυχολογία της ομάδας της Σύρου ήταν στα ύψη και παρά τις προσπάθειες του Τσέιβερς και του Οκοσάνοβιτς, ο Φοίνικας πήρε κεφάλι στα σετ με 2-1.

Στο τέταρτο σετ οι «πειρατές» μπήκαν αποφασισμένοι να ισοφαρίσουν τη σειρά και με οδηγούς τον Τζούριτς και τον Κλίνκεμπεργκ έφεραν άμεσα το ματς στο 7-11. Οι γηπεδούχοι «έσβησαν» από εκείνο το σημείο και έπειτα με αποτέλεσμα ο Φρομ και ο Μιχάλοβιτς να τελειώνουν το ματς με το εκκωφαντικό 25-14.

Πλέον οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στη Σύρο στις 30 Μαρτίου.

Τα σετ: 1-3 (25-18, 13-25, 27-25, 14-25) σε 95΄.

Kηφισιά (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 11π. (10/27επ., 1 άσσος), Στιβαχτής, Ρέγκο Ρικάρντο 14 (10/24επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 58%υπ., 26%αρ.), Σπηλιώτης 1 (1/2επ.), Μαϊκόν 10 (5/9επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι, 83%υπ., 17%αρ.), Τσέιβερς 9 (8/20επ., 1 μπλοκ, 65%υπ., 30%αρ.) / Κοσμάς (λ. - 50%υπ., 6%αρ.), Κοντοστάθης (λ. - 42%υπ., 25%αρ.), Ρουσσόπουλος, Φιλιππακόπουλος, Τσικάτος 2 (2/5επ.).

Φοίνικας Σύρου (Αλεξάνταρ Σένισιτς): Μιχάλοβιτς 21π. (19/31επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Χαραλαμπίδης 4 (1/3επ., 3 μπλοκ), Ιερεζουέλο 9 (2/3επ., 5 μπλοκ, 2 άσσοι), Κλίνκενμπεργκ 2 (0/2επ., 2 άσσοι), Τζούριτς 14 (5/13επ., 5 μπλολ, 4 άσσοι), Φρομ 13 (10/17επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 75%υπ., 25%αρ.) / Κωνσταντινίδης (λ. - 64%υπ., 36%αρ.), Ρουμελιωτάκης 5 (4/9επ., 1 μπλοκ, 31%υπ., 19%αρ.), Παλαιολόγος.