Βόλεϊ

Volley League: Εμφατικό πέρασμα του Μίλωνα από την Ορεστιάδα, «βύθισε» τον ΟΦΗ ο Πήγασος Πολίχνης

Με νίκη έκλεισαν τον πρώτο γύρο της Volley League Μίλωνας και Πήγασος Πολίχνης, μετά και τις εύκολες επικρατήσεις τους επί του Άθλου Ορεστιάδας (1-3) και του ΟΦΗ (3-0) αντίστοιχα.

Χριστούγεννα με χαμόγελο θα κάνουν Μίλωνας και Πήγασος Πολίχνης αφού έκλεισαν με νίκη της υποχρεώσεις του για το 2022!

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης, συνέχισε την ξέφρενη της πορεία στη φετινή Volley League καθώς επικράτησε στην έδρα του σκληροτράχηλου Άθλου Ορεστιάδας 3-1 σετ, για την 9η αγωνιστική. Την ίδια στιγμή ο Πήγασος Πολίχνης έπαιρνε ένα ξεκούραστο τρίποντο απέναντι στον προβληματικό ΟΦΗ με 3-0 σετ παίρνοντας ανάσα ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Στο «Νίκος Σαμαράς» η ομάδα του Σάκη Ψάρρα, ήταν καταιγιστική από το πρώτο σετ και με πρωταγωνιστή τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ κατάφεραν να προηγηθούν με 1-0 στο σετ μετά το επιβλητικό 25-15.

Στη συνέχεια και το δεύτερο σετ, ο Άθλος αναδιοργανώθηκε και κατάφερε να βάλει δύσκολα στην ομάδα της Νέας Σμύρνης, με εξαιρετική υποδοχή και καλοδουλεμένο μπλοκ. Οι φιλοξενούμενοι υπέπεσαν σε αρκετά λάθη, γεγονός που έφερε το ματς στα ίσα μετά το 25-21 του Άθλου Ορεστιάδας.

Ο Μίλωνας, ήταν ουσιαστικός και κυνικός στο τρίτο σετ και με μπροστάρη τον Ανδρεάδη έφτασε στο κρισιμότερο σημείο του σετ να προηγείται με 19-15. Οι γηπεδούχοι έχασαν την αυτοσυγκέντρωση τους και οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα με 2-1, αφού επικράτησαν 25-20 στο τρίτο σετ.

Το ματς έκλεισε με τον Μίλωνα να έχει διάθεση να τελειώσει την υπόθεση νίκη όπως και έγινε με τους Μπράιαν και Γιορντάνοφ να οργανώνουν άψογα τις επιθέσεις που έφεραν το 25-20 για το 3-1 της ομάδας του Σάκη Ψάρρα.

*Οι πόντοι του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν από 6 άσσους, 49 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Μίλωνα προήλθαν από 7 άσσους, 53 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (15-25, 25-21, 20-25, 20-25) σε 105'

Άθλος Ορεστιάδας (Ηλίας Κρεούζης): Γκλάντστοουν 7 (4/15 επ., 3 μπλοκ), Κάιο 17 (16/35 επ., 1 άσσος), Κασαμπαλής 1 (1 μπλοκ), Αλγκούλ 15 (12/17 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 8 (5/14 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 64% υπ. - 27% άριστες), Γκένοφ 15 (12/25 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 66% υπ. - 38% άριστες) / Βελούδης (λ, 66% υπ. - 34% άριστες), Διαμαντίδης 1 (1 μπλοκ), Τσολακίδης, Μποζίδης.

Μίλωνας (Σάκης Ψάρρας): Μπράιαν 9 (6/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 10 (6/10 επ., 4 μπλοκ), Γιορντάνοφ 26 (23/40 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μολίνα 11 (11/22 επ., 53% υπ. - 18% άριστες), Εφραιμίδης 7 (7/11 επ., 46% υπ. - 18% άριστες), Χερ 6 (5 άσσοι, 1 μπλοκ) / Χανδρινός (λ, 56% υπ. - 19% άριστες), Θεοδόσης, Σεμιτέκολος, Νανόπουλος

Στην Πολίχνη, ο Πήγασος είχε ένα εύκολο απόγευμα απέναντι στον ΟΦΗ. Οι γηπεδούχοι δεν δυσκολεύθηκαν καθόλου και χτίζοντας αρκετά μεγάλες διαφορές κατάφεραν να πάρουν το πρώτο σετ με 25-19. Το μομέντουμ παρέμεινε υπέρ των γηπεδούχων και στο δεύτερο με το σετ να κλείνει στο 25-17. Η ομάδα του Πήγασου, δεν είχε διάθεση να μπει σε περιπέτειες και με... μπροστάρει τον Μιλή κατάφερε να ανατρέψει το προβάδισμα που είχε ο ΟΦΗ μέχρι τα μέσα του σετ, παίρνοντας την νίκη μετά το 26-24.

*Οι πόντοι του Πήγασου προήλθαν από 5 άσσους, 53 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του Ο.Φ.Η. προήλθαν από 3 άσσους, 34 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-17, 26-24) σε 83'

Πήγασος Πολίχνης (Ηρακλής Θεοδώρου): Κομητούδης 4 (4/8 επ.), Μπαρέτο 7 (6/18 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ. - 33% άριστες), Μαυροβουνιώτης 13 (11/23 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 40% υπ. - 30% άριστες), Μήλης 16 (15/28 επ., 1 άσσος), Αρμενάκης 8 (8/11 επ.), Κανέλλος 11 (8/11 επ., 3 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 74% υπ. - 47% άριστες), Σακόγλου, Κεσεσίδης.

ΟΦΗ (Κώστας Δεληκώστας): Τζάρβις 5 (5/17 επ., 64% υπ. - 45% άριστες), Χήρας 8 (5/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σικούκου 12 (10/32 επ., 2 άσσοι), Αντάμι, Βαΐόπουλος 8 (5/9 επ., 3 μπλοκ), Αμπράο 10 (8/23 επ., 2 μπλοκ, 63% υπ. - 37% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 65% υπ. - 29% άριστες), Τσαλικιάν 1 (1/3 επ., 55% υπ. - 9% άριστες, Γκόνας.