Βόλεϊ

Άντεξε κόντρα στον Φοίνικα ο Εθνικός

Παρότι προηγήθηκε 2-0 σετ, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης ζορίστηκε κόντρα στον Φοίνικα Σύρου, που ισοφάρισε σε 2-2, όμως λύγισε στο τάι μπρέικ.

Μια ανάσα από επική ανατροπή έφτασε ο Φοίνικας Σύρου στην Αλεξανδρούπολη, όμως ο Εθνικός επικράτησε 3-2 σετ, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Volleyleague Ανδρών.

Με κορυφαίους τους Μπενγκολέα και Γκρμίτροβιτς, ο Εθνικός πήρε τους πολύτιμους βαθμούς που τον ανέβασαν στη δεύτερη θέση, ενώ ο Φοίνικας έμεινε στην τέταρτη, καταβάλλοντας μεγάλη προσπάθεια να κάνει την ανατροπή.

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν γρήγορα στο πρώτο σετ και έκαναν το 1-0 με 25-21, ενώ αντίστοιχα και στο δεύτερο σετ διατήρησαν τον έλεγχο και έκαναν το 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κατακόρυφα στροφές στο τρίτο σετ και με σερί από το 14-13 ξέφυγε στο 20-13, ανοίγοντας το δρόμο για το 2-1 σετ.

Αντίστοιχα και στη συνέχεια, οι Συριανοί ανέβασαν στροφές στο 15-11 και έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί, η μάχη άναψε, με τον Φοίνικα να έχει μικρό προβάδισμα μέχρι το 7-6. Ο Εθνικός προηγήθηκε μετά το 10-8, με τους Συριανούς να απαντούν με σερί τεσσάρων πόντων (10-12).

Ο Εθνικός ανέκτησε τον έλεγχο στο 14-13, από όπου, παρά την υπερπροσπάθεια των φιλοξενούμενων, πήρε φόρα για το 3-2 σετ με 18-16.