Βόλεϊ

Με κατάθεση ψυχής πήρε το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ λύγισε τον ΠΑΟΚ στο τάι μπρέικ και πανηγύρισε συγκλονιστική νίκη στο πρώτο φετινό ντέρμπι της Volleyleague γυναικών.

Η ΑΕΚ βγήκε νικήτρια στο συγκλονιστικό ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ που κρίθηκε στο τάι μπρέικ (3-2 σετ), για τη δεύτερη αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Οι «κιτρινόμαυρες» προηγήθηκαν δύο φορές στο ματς, με τον «δικέφαλο του Βορρά» να απαντάει ισάριθμες και να στέλνει το ματς στο τάι μπρέικ. Οι εναλλαγές στο σκορ ήταν πολλές στο πέμπτο σετ, όμως η ΑΕΚ -με όπλο και τον κόσμο της- έμεινε όρθια και πήρε τη νίκη στο πρώτο ντέρμπι της σεζόν.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια για τις «κιτρινόμαυρες», ενώ ο «δικέφαλος του Βορρά» γνώρισε την πρώτη ήττα για φέτος και στρέφει την προσοχή του στο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής με τον Ολυμπιακό.

Η ΑΕΚ διατήρησε τον έλεγχο στο πρώτο σετ και έκανε εύκολα το 1-0 σετ με 25-20, με τον ΠΑΟΚ να απαντάει με τον ίδιο τρόπο και να ισοφαρίζει σε 1-1 σετ με το ίδιο σκορ.

Οι γηπεδούχες ανέβασαν ξανά ρυθμούς στο τρίτο σετ και έφτασαν στο +8 (19-11), παίρνοντας ξανά το προβάδισμα (2-1 σετ) με 25-19, όμως ο «δικέφαλος του βορρά» είχε ξανά την απάντηση. Παρότι η ΑΕΚ, προηγήθηκε, ο ΠΑΟΚ έφερε το σετ «τούμπα» και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Το πέμπτο σετ ήταν συγκλονιστικό. Ο ΠΑΟΚ πήρε ελαφρύ προβάδισμα (9-7), με την ΑΕΚ να απαντάει για το 10-9. Και πάλι οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να ξεφύγουν με 13-11, όμως ξανά η ΑΕΚ βρήκε αντίδραση και έφερε το ματς στα ίσα (13-13). Μετά από δύο χαμένα σετ πόιντ ο ΠΑΟΚ έμεινε από δυνάμεις, με τις «κιτρινόμαυρες» να κάνουν το 3-2 σετ με 17-15.