Βόλεϊ

Επική πρόκριση της ΑΕΚ επί του ΠΑΟΚ σε ματς-θρίλερ!

Σε ένα απίθανο ματς, η ΑΕΚ νίκησε 3-2 σετ τον ΠΑΟΚ και πήρε το εισιτήριο για τους «8» του Κυπέλλου. Έφτασε μια ανάσα από μεγάλη ανατροπή ο «δικέφαλος του Βορρά» αλλά οι «κιτρινόμαυρες» είπαν όχι.

Με τρομερή νίκη επί του ΠΑΟΚ (3-2 σετ) η ΑΕΚ τσέκαρε το εισιτήριο για τους «8» του Κυπέλλου στο βόλεϊ γυναικών.

Οι «κιτρινόμαυρες» προηγήθηκαν 2-0 στο ματς, με τον «δικέφαλο του Βορρά» να ισοφαρίζει και να στέλνει το ματς στο τάι μπρέικ, όπου κατάφερε, μάλιστα, να προηγηθεί με 13-9. Η ΑΕΚ έκανε τη δική της ανατροπή και έκανε το 3-2 (18-16), με τρομερή εμφάνιση της Τερέλ.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες ξεκίνησαν χέρι χέρι, με τον ΠΑΟΚ να φτάνει πρώτος σε προβάδισμα τριών πόντων (12-15). Η ΑΕΚ πάτησε γκάζι και προηγήθηκε με 18-17, ενώ έφτασε στο 22-20, εκμεταλλευόμενη λάθη του ΠΑΟΚ. Οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν στο 23-23, όμως η Βάντερ και άσος της Βεργίδου έκαναν το 25-23 για το 1-0 σετ.

Η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο του δεύτερου σετ και προηγήθηκε 15-11. Ο ΠΑΟΚ ροκάνισε τη διαφορά και ισοφάρισε σε 16-16 , με τις δύο ομάδες να δίνουν μεγάλη μάχη ως το 22-22. Η ΑΕΚ κράτησε το προβάδισμα με την Γκουτιμένγκο και έφτασε στο σετ μπολ, ενώ έκανε το 2-0 σετ με 25-23 μετά από λάθος του ΠΑΟΚ.

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν πιο δυνατά στο τρίτο σετ και κατάφεραν να ξεφύγουν με ένα σερί πέντε πόντων για το 15-9. Η ΑΕΚ με δικό της σερί μείωσε σε 21-18, όμως δεν κατάφερε να σταματήσει τον «δικέφαλο του βορρά» από το 2-1 με 25-21.

Απόλυτος κυρίαρχος στο τέταρτο σετ ήταν ο ΠΑΟΚ. Πήρε το προβάδισμα από νωρίς με 10-3 και έφτασαν με την ίδια άνεση στο 20-13. Τελικά, έστειλαν στο ματς στο τάι μπέικ κάνοντας το 2-2 με 25-16.

Στο πέμπτο σετ το ματς πήρε φωτιά. Ο ΠΑΟΚ είχε κορυφαία την Κογιάρ και πήρε προβάδισμα που έφτασε στο +5 (7-12), ενώ έφτασε πολύ κοντά στην κατάκτηση του σετ (9-13). Η ΑΕΚ ξεκίνησε την αντεπίθεση από εκείνο το σημείο και έτρεξε σερί πέντε πόντων με πρωταγωνίστριες τις Καββαδία και Βάντερ. Ο ΠΑΟΚ έμεινε ζωντανός, όμως δεν κατάφερε να βρει απαντήσεις στις επιθέσεις της Τερέλ που «καθάρισε» για την ΑΕΚ, η οποία πανηγύρισε το 3-2 σετ με 18-16.