Βόλεϊ

ΑΕΚ στο… ρελαντί

Άνετα πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε 3-0 σετ του Ανατόλια στη Θεσσαλονίκη, για τη δεύτερη αγωνιστική της Α1 βόλεϊ γυναικών.

Δεν δυσκολεύτηκε η ΑΕΚ να περάσει απ’ τη Θεσσαλονίκη, όπου επικράτησε 3-0 σετ του Ανατόλια στη δεύτερη αγωνιστική της Α1 βόλεϊ γυναικών.

Οι «κιτρινόμαυρες» έκαναν το «2 στα 2» με το Ανατόλια να αντιδράει μόνο στο τρίτο σετ. Οι γηπεδούχες προηγήθηκαν 21-16, όμως με ένα σερί 9-2 η ΑΕΚ πήρε τη νίκη.

Ο τεχνικός του Ανατόλια, Τζιουμάκας, σχολίασε μετά το ματς: «Αν και παίξαμε καλύτερα από την πρεμιέρα αυτό δεν ήταν αρκετό. Έχουμε πολλά περιθώρια για βελτίωση, πρέπει όμως να μειώσουμε τα λάθη μας», ενώ ο Μανώλης Ρουμελιώτης ανέφερε: «Παίξαμε ένα πολύ καλό παιχνίδι απέναντι σε μια δυνατή ομάδα που θα το δείξει στη συνέχεια. Τους πιέσαμε όμως πολύ ειδικά στα δύο πρώτα σετ, ενώ στο τρίτο σετ χαλαρώσαμε αλλά παρόλο που βρεθήκαμε πίσω στο σκορ πετύχαμε την ανατροπή κι αυτό είναι επίσης πολύ σημαντικό».

Τα σετ: 18-25, 20-25, 23-25
Ανατόλια (Τζιουμάκας): Καετάνο 14 (14/30 επ., 75% υπ. – 71% άριστες), Νικολαΐδου 1, Δραγουμάνου 15 (14/34 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ. – 53% άριστες), Κωνσταντινίδου 5 (5/14 επ.), Καλτουρμίδου Ρ. 6 (4/9 επ., 2 μπλοκ), Τσιούκαρη 4 (4/13 επ.), Ιωαννίδου –λ (76% υπ. – 65% άριστες) / Παντελίδου, Ρεΐζογλου, Τσοπούλου 3 (2/5 επ., 1 άσο)

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Νικούλη 8 (7/9 επ., 1 μπλοκ), Κουνάδη 1 (1 μπλοκ), Ιβάνοβα 7 (6/23 επ., 1 μπλοκ, 53% υπ. – 53% άριστες), Γιακουμή 7 (4/7 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κατσαντώνη 17 (13/20 επ., 3 μπλοκ), Αργυροπούλου 10 (7/24 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 40% υπ. – 40% άριστες), Κακουράτου –λ 47% υπ. – 47% άριστες) / Λαγουδάκη