Βόλεϊ

Άλμα για τους «16» του CEV Challenge Cup ο Ολυμπιακός

Η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού πήρε νίκη με καθαρό σκορ (3-0) επί της Χάποελ Κφαρ Σαμπά και έκανε το μεγάλο βήμα για την πρόκριση στους «16» του CEV Challenge Cup.

Με το ενάμιση πόδι στους «16» του CEV Challenge Cup βρίσκεται η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού. Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς έφτασε στο ζητούμενο, ήτοι νίκη με «καθαρό» σκορ 3-0 και απέκτησε πολύ σημαντικό προβάδισμα εν όψει της ρεβάνς στο Ισραήλ σε δύο εβδομάδες.

Ο Ολυμπιακός συνάντησε σθεναρή αντίσταση στο πρώτο σετ, με τις Ισραηλινές να είναι μέσα στα ίσα μέχρι το 17-17. Ένα 4-0, ωστόσο, αρκούσε για να γείρει την πλάστιγγα και να αποφέρει το 1-0 με 25-19.

Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 4-6, αλλά ο Ολυμπιακός σοβαρεύτηκε γρήγορα και «καθάρισε» εύκολα με 25-15.

Στο τρίτο σετ η Χάποελ απείλησε μόνο στο ξεκίνημα (7-7), αφού οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στην συνέχεια φτάνοντας στο 25-14.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 51 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 9 λάθη αντιπάλων και της Χάποελ Κφαρ Σαμπά προήλθαν από 2 άσσους, 28 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-15, 25-14) σε 63'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κοβάτσεβιτς): Σκοτ 16 (13/23 επ., 3 μπλοκ, 67% υπ. - 56% άριστες), Λαμπρούση 7 (5/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 5 (5/6 επ.), Χίπε 17 (15/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ζακχαίου 12 (5/8 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοΚ), Τοτσίδου 9 (8/17 επ., 1 άσσος, 52% υπ. - 30% άριστες) / Κονόμι (λ, 76% υπ. - 58% άριστες), Κακουράτου (λ), Ζιβογίνοβιτς, Καλανταρίδου, ξανθοπούλου.

ΧΑΠΟΕΛ ΚΦΑΡ ΣΑΜΠΑ (Χίμελφαρμπ): Ντίβας 5 (4/12 επ., 1 μπλοκ), Χροντσέκοβα 6 (5/10 επ., 1 άσσος), Βέλικι 7 (7/26 επ., 40% υπ. - 27% άριστες), Ντε Καρβάλιο 4 (3/14 επ., 1 άσσος), Κιγιάκοβα 8 (8/23 επ., 38% υπ. - 38% άριστες), Κορέα 1 (1/2 επ.) / Σιρ (λ, 28% υπ. - 17% άριστες), Μπεν Αΐμ, Τσοντόροφ 1 (1 μπλοκ).