Βόλεϊ

Άνετος και ωραίος στη Νέα Ερυθραία ο Ολυμπιακός

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, ο Ολυμπιακός επιρκάτησε των Αμαζόνων με 3-0 σετ στη Νέα Ερυθραία και έκλεισε με νίκη το 2021.

Με νίκη μετά από 72 λεπτά αγώνα ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές υποχρεώσεις του για το 2021 ο Ολυμπιακός, ο οποίος πέρασε με 3-0 σετ από την έδρα των Αμαζόνων.

Οι «ερυθρόλευκες» πίεσαν από τη γραμμή των εννέα μέτρων και δυσκόλεψαν την υποδοχή και την ανάπτυξη των Αμαζόνων στην επίθεση. Η τριάδα Χίπε, Σάλας και Μαριάνα Κόστα πέτυχαν μαζί 46 πόντους και οδήγησαν τον Ολυμπιακό στην 11η νίκη του σε 14 αγώνες.

Οι Αμαζόνες που είχαν τον Λεωνίδα Γαϊτανάκη στον πάγκο του, προσπάθησαν απέναντι στις ερυθρόλευκες, όμως δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι από την αναμέτρηση. Η ομάδα της Νέας Ερυθραίας μετά από 14 αγωνιστικές ισοβαθμούν στην 9η θέση με το Μαρκόπουλο, όμως υπερτερούν στην ισοβαθμίας, καθώς στο παιχνίδι του πρώτου γύρου επικράτησαν με 3-2 σετ.

Τα σετ: 21-25, 21-25, 17-25 σε 72'

Α.Ο.Ν. ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Λεωνίδας Γαϊτανάκης): Σάντος 16 (15/29 επ., 1 μπλοκ), Γουάτκινς 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Κασδοβασίλη 4 (3/9 επ., 1 άσσος), Χριστοδούλου 8 (6/20 επ., 2 άσσοι, 29% υπ. - 07% άριστες), Μαστοράκη 6 (4/4 επ., 2 μπλοκ), Γκρέκα 6 (5/18 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 31% άριστες) / Σαμπάτη (λ, 29% υπ. - 14% άριστες), Αρβανιτοπούλου 1 (1 μπλοκ), Μορέιρα, Βυθούλκα, Κουρλάμπα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Κάρλο Παρίζι): Εμμανουηλίδου 5 (5/10 επ.), Σάλας 16 (14/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ. - 22% άριστες), Μαριάνα Κόστα 14 (11/22 επ., 3 άσσοι, 71% υπ. - 21% άριστες), Χίπε 16 (14/31 επ., 2 άσσοι), Κελεσίδη 3 (2/6 επ., 1 άσσο), Ξανθοπούλου / Τοτσίδου (λ, 61% υπ. - 39% άριστες), Συριστρατίδη, Χριστοδούλου 1 (1/1 επ.).