Βόλεϊ

Προκρίθηκε «αέρα» ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός πήρε εύκολα τη δεύτερη νίκη του επί των Αμαζόνων και προκρίθηκε στη Β’ φάση του Κυπέλλου βόλεϊ γυναικών.

Στο ρελαντί καθάρισε την πρόκριση στη δεύτερη φάση του Κυπέλλου βόλεϊ γυναικών ο Παναθηναϊκός που πήρε τη δεύτερη νίκη του επί των Αμαζόνων.

Μετά το 3-0 σετ του πρώτου ματς, οι πράσινες μετέτρεψαν σε… τυπική διαδικασία και τη ρεβάνς, παίρνοντας τη νίκη με 3-1 σετ.

Μάλιστα, μετά το 2-0, που ουσιαστικά κλείδωσαν την πρόκριση, οι δύο προπονητές είχαν την ευκαιρία να κάνουν δοκιμές σε πρόσωπα, με τις γηπεδούχους να μειώνουν σε 2-1, όμως οι «πράσινες» καθάρισαν τη νίκη.

Πρώτες σκόρερ του ματς ήταν η Χαντάβα με 19 πόντους, όσους πέτυχε και η Μαστοράκη για τις Αμαζόνες.

Τα σετ: 1-3 (18-25, 20-25, 25-15, 13-25)

Αμαζόνες (Στέλιος Ατσιδαύτης): Αρβανιτοπούλου 1 (1/3 επ.), Χρυσομάλλη 1 (1/2 επ.), Χριστοδούλου 5 (4/11 επ., 1 άσσος, 27% υπ. - 0% άριστες), Μαστοράκη 19 (8/10 επ., 6 άσσοι, 5 μπλοκ), Γκρέκα 9 (8/30 επ., 1 άσσος, 47% υπ. - 13% άριστες), Βαρουδάκη 9 (6/24 επ., 3 άσσοι, 47% υπ. - 25% άριστες) / Σαμπάτη (λ, 50% υπ. - 19% άριστες), Τσιγαρίδα, Σιδεράτου, Κωτσιάκη 3 (1/6 επ., 2 μπλοκ), Κορρέ 5 (4/11 επ., 1 άσσος).

Παναθηναϊκός (Απόστολος Οικονόμου): Χουντέκοβα 11 (9/31 επ., 2 άσσοι, 59% υπ. - 41% άριστες), Νεΐκοβα 1 (1 μπλοκ), Κωνσταντέλλου 6 (2/8 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Τσιτσιγιάννη 13 (6/19 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Χαντάβα 19 (17/35 επ., 2 άσσοι, 29% υπ. - 11% άριστες), Σάντσες 9 (8/10 επ., 1 άσσος) / Ξηντάρα (λ, 62% υπ. - 50% άριστες), Τζαφέρη (λ), Βαλληνδρά, Κασδοβασίλη, Λεωνίδου, Πασσιά 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Γιανναρά, Μεταξά 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ).