Βόλεϊ

Άνετα τον Πανναξιακό ο Ολυμπιακός

Χωρίς να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στον Πανναξιακό, Ολυμπιακός νίκησε 3-0 σετ τις Κυκλαδίτισσες στου Ρέντη στο μεγάλο ντέρμπι της έβδομης αγωνιστικής της Volley League γυναικών.

Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-0 σετ τον Πανναξιακό στου Ρέντη στο ντέρμπι της έβδομης αγωνιστικής της Volley League γυναικών και τον υποχρέωσε στην πρώτη του φετινή ήττα στο πρωτάθλημα, πλησιάζοντάς τον στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Ολυμπιακός με αποτελεσματικό σέρβις (6-2) και επίθεση (44% έναντι 36%) επέβαλε το ρυθμό του από το ξεκίνημα του αγώνα και με υψηλά νούμερα στην υποδοχή (75%), κατέκτησε τα δύο πρώτα σετ.

Στο τρίτο προηγήθηκε 24-22, ο Πανναξιακός ισοφάρισε 24-24 με επίθεση της Στεντίλ και άουτ επίθεση της Χίπε, αλλά ο Ολυμπιακός πήρε με 26-24 το σετ, χάρη στον πρώτο χρόνο της Γιώτα και το λάθος της Βεργίδου.

Τα σετ: 25-11, 25-17, 26-24

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 45 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Πανναξιακού προήλθαν από 2 άσσους, 22 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Βλαχάκη 7 (6/18 επ., 1 μπλοκ, 100% υπ.), Γιώτα 5 (1/4 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Λαμπρούση 6 (6/11 επ.), Μέιφιλντ 10 (7/19 επ., 3 άσσοι, 70% υπ.), Χίπε 20 (19/39 επ., 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 9 (6/9 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κοκκινάκη (λ, 67% υπ..

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Κωστακόπουλος): Βεργίδου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Λιάγκη 3 (2/10 επ., 1 μπλοκ), Ριντ 10 (9/23 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ.), Στεντίλ 8 (7/17 επ., 1 μπλοκ, 46% υπ.), Τσομπανίδου 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Χατζηευστρατιάδου 5 (2/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Κακουράτου (λ, 53% υπ.), Λάβδα