Βόλεϊ

Άνετη πρόκριση για Μακεδόνες

Με άνεση «πέρασαν» από την έδρα του Πορφύρα οι Μακεδόνες Αξιού και με 3-0 σετ προκρίθηκαν στα προημιτελικά του Κυπέλλου βόλεϊ γυναικών.

Οι Μακεδόνες νίκησαν 3-0 σετ τον Πορφύρα στον Πειραιά για τους «16» του Κυπέλλου βόλεϊ γυναικών και προκρίθηκαν στα προημιτελικά της διοργάνωσης, περιμένοντας την κλήρωση για τον επόμενο αντίπαλο και δικαιολογώντας περίτρανα την τρίτη θέση στη Volley League.

Οι Μακεδόνες έπαιξαν καλό βόλεϊ ανά διαστήματα και είχαν ψυχραιμία και έφτασαν στη νίκη. Οι γηπεδούχες, αν και βρέθηκαν αρκετές φορές πίσω στο σκορ, κατάφεραν να μειώσουν, αλλά τα πολλά λάθη στα κρίσιμα σημεία τους στοίχισαν.

Τα σετ: 20-25, 22-25, 14-25

ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Πανδής): Γκολφινοπούλου, Δραγουμάνου, Ράπτη, Φωτεινού, Κομλένοβιτς, Κωνσταντέλου / Μουστάκη (λ), Σιδεράτου, Θαλασσινού, Κελεσίδου, Χατζηπέτρου, Γκούρα

ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ (Σκουλικάρης): Χολστ, Σπικς, Πολυνοπούλου, Σπανού, Νώτη, Καραφουλίδου / Μυρίδου (λ), Μόσχου, Μητακίδου

Βασίλης Πανδής (Πορφύρας): «Οι Μακεδόνες ήταν καλύτεροι από εμάς, ειδικά στο κομμάτι του μπλοκ. Ήμασταν ανταγωνιστικοί, αλλά δεν είχαμε διάρκεια».