Βόλεϊ

Πρόκριση-θρίλερ για τον Άρη, εκτός Κυπέλλου η ΑΕΚ!

Ο Άρης επικράτησε της ΑΕΚ στο χρυσό σετ και πήρε την πρόκριση στη δεύτερη φάση του Κυπέλλου βόλεϊ γυναικών.

Μεγάλη πρόκριση στη δεύτερη φάση του Κυπέλλου βόλεϊ γυναικών πήρε ο Άρης και «πέταξε» εκτός την ΑΕΚ.

Οι κιτρινόμαυρες της Θεσσαλονίκης επικράτησαν 3-1 του «δικέφαλου», ισοφαρίζοντας στις νίκες μετά την ήττα με το ίδιο σκορ που είχαν δεχτεί την Τετάρτη και πανηγύρισαν την πρόκριση, κατακτώντας το χρυσό σετ.

Η Έβανς ήταν η πρώτη σκόρερ του ματς με 27 πόντους και ακολούθησε η Σαβάρ με 20, ενώ η Ανθούλη πέτυχε έξι μπλοκ και συνολικά 21 πόντους. Για την ΑΕΚ η Πιρβ είχε 20 πόντους και η Πέροβιτς 18.

Η ΑΕΚ πήρε το πρώτο σετ με 25-22, με τον Άρη να φτάνει σε μεγάλη ανατροπή παίρνοντας τα τρία επόμενα με 25-21, 25-23, 25-23. μάλιστα, στο τέταρτο σετ πέτυχε μεγάλη ανατροπή, αφού η ΑΕΚ προηγήθηκε με 23-20, όμως ένα σερί πέντε πόντων έδωσαν στους Θεσσαλονικείς το σετ.

Στο χρυσό σετ ο Άρης προηγήθηκε με 9-4 και κράτησε το προβάδισμα ως το τέλος το προβάδισμα που του έδωσε την πρόκριση.

Τα σετ: 3-1 (22-25, 25-21, 25-23, 25-23), Χρυσό σετ: 15-09

Άρης (Θανάσης Δράμπας): Ανθούλη 21 (15/34 επ., 6 μπλοκ), Έβανς 27 (25/43 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ.), Κιουτσιούκη 9 (5/6 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τζούριτς 11 (5/16 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Σαβάρ 20 (16/33 επ., 4 μπλοκ, 40% υπ.) / Ρόγκα (λ, 71% υπ.), Πήττα 2 (2 άσσοι), Τερζίου.

ΑΕΚ (Κώστας Αρσενιάδης): Διάλλα 12 (11/21 επ., 1 μπλοκ), Καββαδία 11 (6/18 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Πέροβιτς 18 (17/40 επ., 1 μπλοκ), Πιρβ 20 (15/39 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 36% υπ.), Ράπτη 7 (7/18 επ., 63% υπ.), Τσοχατζή 7 (5/6 επ., 2 άσσοι) / Μπελιά (λ, 52% υπ.), Μερκούρη 1 (1 άσσος), Ραμντίν 2 (2/3 επ.).