Βόλεϊ

«Κλείδωσε» την τετράδα πριν τη μεγάλη ρεβάνς με τη Λούνεμπουργκ ο Μίλωνας

Την παρουσία του στην πρώτη τετράδα της Volley League εξασφάλισε ο Μίλωνας, πανηγυρίζοντας τη νίκη με 3-0 σετ (23-25, 20-25, 23-25) στην έδρα του Άθλου Ορεστιάδας, πριν τη ρεβάνς με την Λούνεμπουργκ.

Πέρασε νικηφόρα από την Ορεστιάδα και «κλείδωσε» την παρουσία του στην πρώτη τετράδα της Volley League ο Μίλωνας!

Η ομάδα του Νίκου Καραγιάννη δεν επηρεάστηκε από την προ ολίγων ημερών εκτός έδρας ήττα της από τη Λούνεμπουργκ, στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τα προημιτελικά του CEV Cup, καταφέρνοντας να πάρει τη νίκη με 3-0 σετ (23-25, 20-25, 23-25) επί του Άθλου!

Έτσι, εξασφάλισε την παρουσία της στα πλέι οφ και πλέον στρέφει την προσοχή της στη μεγάλη ρεβάνς κόντρα στην ποιοτικότατη γερμανική ομάδα (8/2, 20:00), εκεί όπου ψάχνει την ανατροπή έχοντας ηττηθεί με 3-0.

Αμφίρροπο το πρώτο σετ, με τον Μίλωνα να ξεφεύγει για πρώτη φορά με +2 (5-7 και 6-8), ενώ πήρε διαφορά ασφαλείας (9-13). Ο Άθλος αντέδρασε, παίρνοντας μάλιστα και το προβάδισμα (19-18), πριν οι φιλοξενούμενοι πάρουν τελικά το σετ με το οριακό 25-23.

Έχοντας το μομέντουμ, ο Μίλωνας έφτιαξε διαφορές ασφαλείας και στο δεύτερο σετ, το οποίο τελικά κατέκτησε πιο άνετα (25-20), ενώ έδειξε την ανωτερότητά του και στο τρίτο σετ, το οποίο κατέεκτησε με 25-23, παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων.

Τα σετ: 23-25, 20-25, 23-25