Βόλεϊ

Πήρε εκδίκηση από τον ΠΑΟΚ με τρομερή ανατροπή ο Ολυμπιακός!

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-2 σετ του ΠΑΟΚ με τρομερή ανατροπή και επέστρεψε εμφατικά στις νίκες μετά τις δύο ήττες στο Λιγκ Καπ.

«Ανάρρωσε» από τις ήττες στο Λιγκ Καπ και πήρε νίκη με επική ανατροπή επί του ΠΑΟΚ ο Ολυμπιακός στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής της Volley League ανδρών.

Οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν 2-0 σετ στο κλειστό του Ρέντη, όμως οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν γκάζι και πανηγύρισαν επική ανατροπή, συνεχίζοντας αήττητος την πορεία του στο πρωτάθλημα.

Ο ΠΑΟΚ, από την άλλη, γνώρισε τη δεύτερη ήττα και βρίσκεται στην Τρίτη θέση με επτά βαθμούς.

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με σερί έξι πόντων και έκανε το 11-4 και κράτησε σταθερά προβάδισμα τεσσάρων με πέντε πόντων για το 1-0 σετ με 25-19.

Η μάχη άναψε στο δεύτερο σετ, με «τον δικέφαλο του βορρά» να διατηρεί ξανά το προβάδισμα ως το 15-12. Ο Ολυμπιακός τον οδήγησε σε σερί λαθών και πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με 16-15, ενώ ο ΠΑΟΚ επανέκτησε τα ηνία στο 18-17. Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι ως 24-24, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται. Λάθος του Πέριτς οδήγησε τον ΠΑΟΚ στο πρώτο σετ πόιντ, με τον Παγένκ να τον σταματάει. Οι Θεσσαλονικείς έχασαν δύο ακόμα σετ μπολ από λάθος του Κουμεντάκη και επίθεση του Δαλακούρα, όμως επίθεση του Πετρέα και λάθος του Έγκλεσκαλνς έκαναν το 2-0 σετ του ΠΑΟΚ με 29-27.

Οι ισορροπίες άλλαξαν ραγδαία στο τρίτο σετ, με τον Ολυμπιακό να ανεβάζει κατακόρυφα ρυθμό στην επίθεση και να προηγείται με 10-4. Ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα επιμέρους σερί (5-1) και μείωσε σε 11-9, όμως οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν σταδιακά τη διαφορά υπέρ τους και μείωσαν σε 2-1 σετ με 25-19.

Μονόλογος ήταν το τέταρτο σετ για τον Ολυμπιακό, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την καθίζηση του ΠΑΟΚ και έκανε το 2-2 σετ με 25-12.
Τρομερές ήταν οι μάχες και στο πέμπτο σετ. Ο «δικέφαλος του βορρά» προηγήθηκε με 2-3, ενώ οι Πειραιώτες ξέφυγαν στο +3 (6-3) και με νέο σερί διπλασίασαν τη διαφορά (11-5). Ο Κουμεντάκης μείωσε σε 11-6, όμως λάθος του ΠΑΟΚ και δύο επιθέσεις του Πέριτς εκτόξευσαν τον Ολυμπιακό στο 14-6. Ο Κουμεντάκης μείωσε ξανά στο 14-7, με τον Έγκλεσκαλνς να τελειώνει το παιχνίδι με 15-7.