Βόλεϊ

Διακοπή στο ΑΟ Θήρας-ΑΕΚ, πήραν το ματς στα χαρτιά οι «κιτρινόμαυρες»

Ο ΑΟ Θήρας δήλωσε έξι αθλήτριες στο φύλλο αγώνα του ματς με την ΑΕΚ για την 11η αγωνιστική της Volley League γυναικών και οι «κιτρινόμαυρες» πήραν το ματς στα χαρτιά.

Ο ΑΟ Θήρας κατέβηκε στο ματς με την ΑΕΚ στη Σαντορίνη για την 11η αγωνιστική της Volley League γυναικών με έξι αθλήτριες και με το σκορ στο 2-0 στο πρώτο σετ, η κεντρική των γηπεδούχων, Βασιλική Διάλλα, αισθάνθηκε αδιαθεσία.

Ο γιατρός του αγώνα που την εξέτασε, έκρινε ότι δεν μπορεί να συνεχίσει και, μετά την πάροδο των τριών λεπτών που προβλέπεται από τους κανονισμούς παιδιάς της FIVB, αποφασίστηκε η οριστική διακοπή της αναμέτρησης.

Λόγω του ότι ο ΑΟ Θήρας δεν είχε έξι διαθέσιμες αθλήτριες για να συνεχιστεί το ματς, χαρακτηρίστηκε «ελλιπής» και, σύμφωνα με τον κανονισμό παιδιάς της FIVB και το άρθρο 17.1.2., ο αγώνας κατοχυρώθηκε στην Ένωση με 3-0 και σετ 25-0, 25-0, 25-0.