Βόλεϊ

Διέλυσε το τρομερό αήττητο του Ολυμπιακού ο Άρης!

Σοκ με το «καλημέρα» στην Α1 βόλεί γυναικών για τον Ολυμπιακό! Ο Άρης πέρασε με 3-2 σετ από του Ρέντη και οδήγησε τις «ερυθρόλευκες» στην πρώτη τους εντός συνόρου ήττα μετά από δύο χρόνια.

Ήττα-σοκ από τον Άρη στο τάι μπρέικ δέχτηκε ο Ολυμπιακός στην πρεμιέρα της Α1 βόλεϊ γυναικών!

Οι «ερυθρόλευκες» είχαν ξεχάσει για δύο χρόνια τι σημαίνει εντός συνόρων ήττα, αφού η προηγούμενη ήταν και πάλι σε πρεμιέρα, με το ίδιο σκορ, από τον ΑΟ Θήρας τη σεζόν 2016/17.

Το τρελό «ερυθρόλευκο» σερί που ξεκίνησε από τότε σταμάτησε… όπως ξεκίνησε, με τον Άρη να πανηγυρίζει τρομερό «διπλό» στο κλειστό του Ρέντη.

Οι «κιτρινόμαυρες» μπήκαν επιβλητικά στο παιχνίδι και πήραν το πρώτο σετ με 25-11, ενώ ο Ολυμπιακός απάντησε με τον ίδιο τρόπο ισοφαρίζοντας με 25-14.

Ο Άρης πήρε εκ νέου το προβάδισμα στα σετ, με 25-21, με τις πρωταθλήτριες να ισοφαρίζουν ξανά με 25-18.

Η μάχη «άναψε» στο τάι μπρέικ. Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 5-0, ενώ διατήρησαν διαφορά πέντε πόντων μέχρι το 9-2.

Οι ερυθρόλευκες μείωσαν με ένα επιμέρους σερί 7-2 (9-10), όμως ένα σερί τριών πόντων του Άρη του έδωσε ξανά σημαντικό προβάδισμα σε κρίσιμο σημείο (9-13).

Λάθος της Έμοντς σταμάτησε την αντεπίθεση του Ολυμπιακού και έφερε στο ματς μπολ τον Άρη (11-14), ενώ νέο σερί δύο πόντων έφερε τη διαφορά στο ελάχιστο (13-14).

Λύση στο αγωνιώδες φινάλε βρήκε για τον Άρη η Μοντάνο, η οποία με μπλοκ άουτ έδωσε τη νίκη στον Άρη.

Τα σετ: 11-25, 25-14, 21-25, 25-18, 13-15