Βόλεϊ

Ανώδυνη ήττα για την Εθνική βόλεϊ ανδρών στους Μεσογειακούς

Η Εθνική βόλεϊ ανδρών έχασε 0-3 σετ από την Αλγερία για την τρίτη αγωνιστική του Μεσογειακού τουρνουά του Οράν, αλλά πήρε την τρίτη θέση του ομίλου και την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η Εθνική βόλεϊ ανδρών έχασε από την «οικοδέσποινα» Αλγερία 0-3 σετ στον τρίτο της αγώνα στο Μεσογειακό τουρνουά που διεξάγεται στη χώρα της Βόρειας Αφρικής και, μέσω της τρίτης θέσης του γκρουπ της, προκρίθηκε στα προημιτελικά, όπου την ερχόμενη Πέμπτη θα αντιμετωπίσει την Κροατία.

Η Εθνική αγωνίστηκε χωρίς τον Δημήτρη Κομητούδη λόγω στομαχικών διαταραχών, με τον Ντάντε Μπονιφάντε να χρησιμοποιεί μόνο στο πρώτο σετ τους Ράπτη, Πετρέα κι από το δεύτερο σετ και μετά να δίνει χρόνο σε όλους τους παίκτες του.

Στο πρώτο σετ, η Ελλάδα είχε σταθερά το προβάδισμα μέχρι το 22-21. Εκεί, η Αλγερία έκανε το 23-22 και το κατέκτησε 26-24.

Στο δεύτερο σετ, η διαφορά «άνοιξε» γρήγορα και έγινε το 5-12 και μοιραία το 0-2 σετ.

Στο τρίτο σετ, έγινε μάχη πόντο με πόντο μέχρι το 15-16, που έγινε 15-18 και το 16-18 μετατράπηκε σε 16-21 για τους Αλγερινούς, ου οι οποίοι έφτασαν μεν στην πρώτη τους νίκη στο τουρνουά, αλλά αποκλείστηκαν από τη συνέχεια.

«Ξέραμε ότι είχαμε προκριθεί, είχαμε την ατυχία με τον Κομητούδη και, ούτως ή άλλως ήθελα να δω και τα υπόλοιπα παιδιά που δεν είχαν αγωνιστεί πολύ μέχρι τώρα.
Από ‘κει και πέρα, κάποιοι αθλητές είχαν παίξει δέκα σετ τις δύο προηγούμενες ημέρες και, δεδομένου ότι δεν υπάρχει αίθουσα με βάρη για να κάνουμε προπόνηση, κάτι που έχει δημιουργήσει πρόβλημα σε όλες τις αποστολές, δεν ήθελα να ρισκάρω κάποιον τραυματισμό», τόνισε αρχικά ο ομοσπονδιακός τεχνικός και συμπλήρωσε πως:

«Ήταν ένα σκληρό ματς, η Αλγερία ήθελε τη νίκη και σίγουρα το σημερινό ήταν ένα μάθημα για εμάς. Ένα μάθημα για το πως πρέπει να λειτουργούμε όταν ένα ματς δεν πηγαίνει όπως θέλουμε ή ο αντίπαλος μας αιφνιδιάζει. Κι είναι πολύ σημαντικό να μπορούμε να αντιδρούμε σωστά σε τέτοιες καταστάσεις. Μπορεί να χάσαμε με 3-0, αλλά παλέψαμε και αυτό κρατάω».

Όσον αφορά τη μέχρι τώρα πορεία της ομάδας, ήταν ξεκάθαρος. «Σίγουρα, μπορούμε να παίξουμε καλύτερα. Αλλά, για να συμβεί αυτό, χρειαζόμαστε περισσότερα παιχνίδια. Μην ξεχνάτε ότι ήρθαμε εδώ χωρίς φιλικά, αλλά στα δύο πρώτα ματς παίξαμε πολύ καλά απέναντι σε δυνατές ομάδες».